
Lidé často volí psy s vlasy nebo hypoalergenní čtyřnohé mazlíčky, protože se domnívají, že nemohou alergikům ublížit. Rodiny s malými dětmi mají pocit, že s těmito rasami se nemusí častěji uklízet nebo nebudou vůbec pouštět chlupy. Jaké další mýty pronásledují rasy, které bývají doporučovány alergikům?
Psi s lidskými vlasy namísto srsti
Argumentem pro pořízení pejska určité rasy do rodiny alergika je fakt, že mají vlasy, a ne chlupy jako ostatní psi. Jedná se o mýtus, lidské vlasy i psí chlupy mají stejné složení, zatímco u lidí se hovoří o vlasech, protože bývají delší, u čtyřnohých mazlíčků se jedná o srst. Rozdíl je u plemen, která mají kromě srsti ještě sekundární ochlupení – podsadu, která chrání před chladem, nadměrnou vlhkostí i bakteriemi.
Psi s chlupy nebo vlasy nezpůsobují alergie
Určitá plemena jsou sice vhodnější pro alergiky, ale důvodem nejsou chlupy nebo vlasy. Alergickou reakci nemusí vyvolávat chlupy, ale bílkoviny ve slinách, epidermis nebo také trus zvířete. Po olíznutí dítěte zvířetem může dojít k rozvoji alergie obdobně jako po kontaktu se psí pokožkou, při úklidu výkalů nebo moči psa.

Zdroj obrázku: Freepik
Psi bez podsady jsou vhodnější
Psi, jejichž srst není tvořená podsadou, způsobují menší alergické příznaky. Ano, je tomu tak, protože alergenní epidermis odpadává spolu s chlupy, méně časté línání způsobuje i menší zátěž pro alergiky. Navíc jsou tito psi vhodnější do domácností vybavených čalouněným nábytkem nebo koberci, protože nedochází k přílišnému znečištění.
Psi, kteří nelínají
Některá plemena provází pověst, že vůbec nelínají. Nehledě na to, zda se jedná o vlas, nebo chlup, vždy na konci svého životního cyklu vypadne a objeví se nový. I druhy, jako jsou oblíbení maltézáčci, pudlíci nebo basenji, línají. Nedochází k tomu dvakrát ročně tak intenzivně jako u ostatních plemen, ale je nutné s tím počítat, byť se nemusí vysávat domácnost každý den.
Zdroj: https://firstvet.com/us/articles/common-myths-about-allergies-in-dogs