Jedovatá rostlina dokáže zachránit život. Vratič odradí všechna klíšťata od pobytu na zahradě

Stačí pár teplých dnů a zahrádka se probouzí po zimním spánku do nového života. Neprobouzí se sama, bohužel s prvními slunečními paprsky se začínají objevovat také klíšťata, která ohrožují na zdraví, nebo dokonce na životě nás i domácí mazlíčky. Co dělat? Samozřejmostí jsou repelenty, účinnou metodou, jak se jich na zahradě zbavit, jsou i rostliny, konkrétně se jedná o léčivku a jedovatou bylinu zároveň, které se tito drobní živočichové vyhnou obloukem.

Rostlina, která ochrání před klíšťaty

Žluťoučké květy a silné aroma, to jsou specifické znaky vratiče obecného, kterému se přezdívá také kopretina vratič. Tato rostlina patří do čeledi hvězdnicovitých a jedná se o známou léčivou bylinu, která se užívala už v době starověkého Řecka pro své antibakteriální, antihelmintické, antibiotické a antirevmatické účinky. Použití v bylinkářství musí být však vždy pod dohledem odborníka, protože se jedná o velmi toxickou rostlinu, nedoporučuje se laické užívání vnitřně a při jejím vysazení je nutné dbát, aby se k ní nepřibližovaly děti. Jako insekticid však funguje báječně a to je také důvod, proč si ji pořídit na zahradu proti klíšťatům.

Zdroj obrázku: Freepik

Nenáročná na půdu nebo prostředí

Šance, že se kopretina vratič na nějaké zahradě neuchytí, se rovná prakticky nule. Je totiž jako plevel, proto roste úplně v každé půdě, přežije nepříznivé podmínky a tuhé zimy. Často se objevuje na loukách nebo u mezí či na okrajích lesa. V našich podmínkách si lze ale vypěstovat tuto rostlinu ze semínek, která se prodávají ve specializovaných zahradnických centrech nebo v hobbymarketech, případně lze rostlinu vysadit rozdělením trsu, který se donese z vycházky na louku.

Doporučený článek:  Ovocné koktejly vyženou parazity z těla už během 14 dnů. Fíky a papája střeva pročistí

Dokonalý insekticid proti klíšťatům i dalšímu hmyzu

Vratič je velmi odolný a k tomu nepotřebuje žádnou speciální péči, stačí jej vysadit a počkat na květy, jejichž vůně připomíná kafr. Právě toto aroma odpuzuje klíšťata, komáry i mouchy. Dokonce výtečně funguje na odpuzení molů, proto lze používat sušené květy jako dekoraci i na odpuzení hmyzu v domácnosti. Při nasypání sušených květů do plátěného sáčku se používá na odpuzení molů ve skříni nebo v šatníku.

Zdroj: https://commonsensehome.com/tansy/