Klíšťata se ráda zabydlí i na zahradě. Díky několika rostlinám se okamžitě odstěhují

Teplé počasí je ideální pro pořádání různých oslav nebo grilovaček venku. Bohužel právě večery jsou velkým lákadlem pro hmyz, který chce ochutnat nejen vaše pití, ale samozřejmě také jídlo. Existují ale druhy, které jsou aktivní i přes den, a mezi takové patří klíšťata. Proto poradíme, jaké rostliny vysadit, abyste se jich zbavili a nemuseli se každý den večer kontrolovat, jestli nemáte v kůži jedno zakousnuté.

Klíšťata jsou přenašeči různých nemocí

Klíšťata patří mezi roztoče, kteří mohou přenášet různé nemoci. Jak se před nimi chránit? Někdy bohužel nestačí pouze repelenty nebo krémy z lékárny nebo drogerie. Některé rostliny se ale mohou stát přírodní ochranou, která bude účinná, a navíc pro to vlastně nemusíte nic moc udělat. Stačí je pouze vysadit na místa, kde se klíšťata nejvíce vyskytují.

Doporučený článek:  Líní zahradníci nechávají běžně válet na záhonech krabice. Ušetří si tím hodně práce

Jako první rostlina se doporučuje levandule. Krásně vypadá, ale také účinně odpuzuje klíšťata. Lidem voní, takže se nemusíte bát, že byste v její přítomnosti nějak trpěli. Levandule obsahuje esenciální oleje, které se vyplatí použít právě do repelentů proti komárům a dalšímu hmyzu. Pěstování navíc není složité. Dobře snáší i sucho a hodí se také pro zapomnětlivé.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké další rostliny se vyplatí mít na zahradě?

Další zajímavou rostlinou je catnip. Tu znají především majitelé koček, protože právě tato rostlina navozuje kočkám pocit absolutní blaženosti. Zápach je ale nepříjemný pro některé druhy hmyzu a také klíšťata. Catnip dosahuje výšky pouze 40 cm, jedná se tedy o nezajímavou rostlinu. I když rostlina nepotřebuje zvláštní péči, je nutné ji udržovat ve vlhku.

Doporučený článek:  Jedna role nestačí. Hliníkové fólie se vyplatí mít doma zásobu, pomůže nejen v kuchyni

Rozmarýn patří mezi velmi aromatické rostliny, které se vyplatí pěstovat na zahradě. Rozmarýn i jeho silice se velmi často přidávají do aroma olejíčků, navíc je to rostlina, která příjemně voní, můžete ji použít do jídel nebo si s její pomocí vyrobit domácí repelent proti klíšťatům.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/pests/animal/plants-repel-ticks-fleas/