
Zdroj obrázku: Freepik
Neznáme člověka, který by měl komáry rád. I když mohou být komáři prospěšní pro přírodu a koloběh v ní, lidem určitě přímo neslouží. Naopak komáři lidem doslova pijí krev, a právě proto jsou mezi lidmi tak neoblíbení. Jak se máme chránit proti tomuto dotěrnému kousavému hmyzu?
Bodnutí komárem
Komárů existuje na světě velmi mnoho druhů. Zajímavé je, že ne všichni se živí lidskou krví. Samci totiž krev vůbec nesají. Ti pijí pouze rostlinné šťávy oproti samicím, které potřebují krev a bílkoviny z ní k tvorbě vajíček. Komáři jsou aktivní v noci. Své oběti si vybírají podle tělesné teploty, vůně kůže i krevní skupiny. Po bodnutí komáři vpustí do napadeného jedince látky, které na malou chvíli zředí krev, a ta se pak lépe komářím samicím saje. Tyto látky pak způsobí zčervenání a alergickou reakci v okolí vpichu komára.

Přípravky na bodnutí
Samotná komáří bodnutí nejsou nebezpečná, ale velmi nepříjemné jsou následky. Pro tyto případy jsou k dispozici přípravky pro zmírnění svědění a co nejrychlejší zahojení podrážděného místa. Vhodné je aplikovat chladivé gely s obsahem panthenolu, alantoinu, aloe nebo mentolu. V případě velké alergické reakce se doporučuje užít antihistaminikum. Existují také domácí prostředky ke zmírnění svědění. Mezi nejoblíbenější patří ledové obklady, šťáva z aloe, vhodné je namazat místo vpichu octem nebo šťávou z cibule. Pomoci může také roztok aktivního uhlí s vodou.
Prevence před napadením komáry
Vyplatí se chránit se vhodnými přípravky, jako jsou spreje a repelenty z drogérií a lékáren. Na okna se doporučuje nainstalovat sítě proti komárům. Komáři nemají rádi vůně esenciálních olejů, jako jsou eukalyptus, levandule nebo meduňka a máta. Proto je vhodné buď tyto byliny zasadit pod okna domu, nebo zapálit aromalampy a svíčky s těmito vůněmi.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/outdoor-health/home-remedies-for-mosquito-bites