Správné skladování udrží potraviny dlouho čerstvé, ale především předejde vážným zdravotním potížím

Skladování potravin je nekonečné téma pro mnoho žen v domácnosti. Výrobky skladované v mrazáku a vakuových nádobách si zachovají nejvyšší nutriční hodnoty, ale můžete využít i mnoho dalších metod, díky kterým vydrží vaše potraviny čerstvé a chutné mnohem déle. V sýrech a uzeninách se kvůli nevhodným podmínkám mohou vytvořit patogenní bakterie nebo karcinogenní plísně, a proto je správné skladování velmi důležité.

Kupte si vakuové nádoby

Díky absenci vzduchu si jídlo zachová svou čerstvost a přirozenou chuť po dlouhou dobu. Pořiďte si alespoň jednu nádobu (s pumpičkou nebo bez) a použijte ji na produkty, které se nejvíce kazí (krájené uzeniny, klobásy, tvaroh atd.). Stejně dobře vám poslouží také krabičky, které lze hermeticky uzavřít.

Pokud nemáte doma žádné nádoby, můžete skladovat nakrájené klobásy zabalené v obyčejném papíru, který poskytuje přístup vzduchu. Nepoužívejte potravinářskou ani hliníkovou fólii, protože se mohou složky z těchto produktů dostávat do jídla a v dlouhodobém horizontu mohou způsobovat zdravotní problémy.

Zdroj obrázku: Freepik

Fresh zásuvku využívejte na maximum

Máte-li doma lednici s tzv. fresh zásuvkou, rozhodně byste ji měli využívat. Spodní zásuvky poskytují zelenině a ovoci správnou vlhkost a teplotu. Netrvanlivé ovoce tam můžete skladovat asi 2 dny, saláty a čerstvé bylinky po několik dnů a kořenová zelenina vám tam vydrží až 15 dnů. Před vložením zeleniny a ovoce do lednice je nemyjte, jinak se budou rychleji kazit.

Mrazák můžete také používat, i když o tom hodně lidí pochybuje. Pravdou je, že je ideální pro maso, ryby, tuky, večeře, ale také koláče nebo mléko. Kořenová zelenina a některé druhy ovoce vám vydrží v mrazáku až 6 měsíců, vařené pokrmy a maso až 12 měsíců. A přitom si všechny suroviny zachovají všechny vitamíny, minerály a živiny, které od nich požadujete. Zamyslete se nad tím, jak skladujete své potraviny, a naučte se nové postupy, kterých se budete držet.

Zdroj: https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/keep-your-produce-fresh/