Živý plot potřebuje pravidelně stříhat. Zůstane hustý a odolá nepřízni počasí

Podzimem práce na zahradě rozhodně nekončí, dá se dokonce říci, že na každého zahrádkáře čeká ještě mnoho úkolů. Jedním z nich je ošetření živého plotu, který se musí ořezat tak, aby se mohl na jaře zazelenat. Živý plot se musí prořezávat každoročně, jen tak může bezpečně přezimovat, protože nemusí plýtvat energií před zimou, může nadto dobře vypadat a chránit zahradu před nechtěnými pohledy po celý rok.

Od října do listopadu

Kdy se musí provádět ořez keřů živého plotu? Ideální je realizovat tyto práce od října do listopadu, protože pak může rostlina veškerou energii uschovat pro přežití během zimy. Keře jsou pak odolnější a lépe přečkají mráz. U živého plotu proto nejde jen o estetickou stránku, jak by si mnozí mohli myslet. Ořezávání zvládnete s pomocí nůžek, klasických nebo elektrických, nebo pily, proto neexistuje žádný důvod pro odkládání této činnosti na další rok. Požadovaného vzhledu se docílí tvarováním, při nedostatečném řezu mohou v další sezóně vyrůstat výhonky příliš do šířky.

Doporučený článek:  Past s octem zbaví domácnost ovocných mušek
Zdroj obrázku: Freepik

Dřevnaté větve nemají pupeny

Při střihání se nesmí zapomenout, že lignifikované neboli zdřevnatělé části nemají spící pupeny, z kterých by vyrostly nové výhonky. Jedinou výjimkou je tis, který lze stříhat radikálně bez ohledu na dřevěné části. Práce se doporučuje provádět v teplejším dnu, kdy svítí sluneční paprsky, které umožní rychlejší hojení ran a zmiňovanou lignifikaci. Základním pravidlem je zkrácení výrůstků na polovinu, zbylé části pak měří od 2 do 30 centimetrů.

Jak stříhat živý plot

Na živý plot se používají různé druhy keřů a stromků, nehledě na typ se musí zastřihávat vršky na stejnou výšku, při rovném střihu se sníh nedostane do nitra keřů a jejich spodních částí. Ze začátku lze linii vymezit pomocí tyče nebo napnutého provázku. Boky se naopak střihají tak, aby dolní část byla širší než horní, rostlinu pak mohou prohřát sluneční paprsky a tím snáze roztaje sníh. Před začátkem ořezu je dobré nůžky nabrousit a očistit, aby se střihem nepoškodily rostliny a nezanesly se do ran bakterie. Možností je rovněž použití elektrických nebo benzínových nůžek, pro ořez ve výšce se mohou použít nůžky s nastavitelnou rukojetí nebo s prodlouženou tyčí.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/cut-hedges-fall-40317.html