Díky správnému světlu i poloze těla se může čtení stát opravdovou relaxací

Přišel večer a vy si po náročném dni chcete konečně odpočinout při dobré knize. Nezapomínejte však na to, že při výběru špatného světla pro čtení si můžete přivolat hned několik zdravotních problémů. Důležitý je nejen výběr správné lampy, ale také poloha při čtení.

Výběr správného světla

Nejdůležitějším prvkem při čtení večer je množství světla. Při příliš malém množství si zbytečně namáháte oči. To později vede ke štípání a pálení očí nebo i bolesti hlavy. Nejlepší způsob je zapnout i stropní světlo, které zajistí dostatek rozptýleného světla, ale mít i jedno, které vám bude svítit přímo na knihu. Většina lidí čte pouze s bodovým světlem, ale to nebývá dostatečné a oči budou z takového světla snadno unavené.

Doporučený článek:  Konec hektickým ránům. Několik návyků zatočí se zbytečným stresem a ušetří čas

Stejně tak je důležitý typ osvětlení. Měli byste dávat přednost žárovkám se žlutou a teplou barvou. Taková barva je vhodná i při relaxaci, což vám zážitek ze čtení může jen zlepšit. Naopak studené světlo z LED žárovek nebo halogenů není pro čtení vhodné. I když se může zdát, že svítí rovnoměrněji a více, takové světlo opět neprospívá našim očím. Informace o typu světla, které žárovka vydává, naleznete snadno na jejím obalu.

Zdroj obrázku: Freepik

Záleží i na poloze, ve které čtete

Dávejte si pozor, abyste si nechtěně nezakrývali světlo vlastním tělem. Zajímavostí je, že je důležitá i strana, ze které vám světlo svítí. Pokud jste pravák, mělo by vám svítit z pravé strany, a pokud jste levák, tak z levé strany vašeho těla. Kniha by měla být vzdálena minimálně 30 cm od vašich očí. Vzdálenost a dobré osvětlení je důležité i při podobných činnostech, jako je háčkování nebo luštění křížovek.

Doporučený článek:  Dejte navždy sbohem kilům navíc. S několika jednoduchými návyky půjdou dolů sama

Nesprávná poloha při čtení vám může znepříjemnit zážitek z knihy. Jedna z nejnevhodnějších poloh je poloha na břiše. Při této poloze si namáháte krk, protože je v nepřirozené poloze a to následně zatěžuje i zbytek vaší páteře. Měli byste se vyvarovat asymetrických poloh a text mít přibližně ve výši očí, abyste nezatěžovali krční páteř. Nejlepší je, když se po určité době čtení postavíte, protáhnete a teprve potom se ke čtení vrátíte.

Zdroj: https://www.bbc.com/future/article/20121001-should-you-read-in-the-dark