Krtci, hraboši nebo nutrie. Na každého škůdce v zahradě jde vyzrát

Kdo by měl rád škůdce? Nezáleží na tom, jak roztomile vypadají, ale že nám zničí úrodu a zahradu. K tomu si připočtěte těžkou dřinu, čas a finance, které jste investovali do vaší zahrady, a výsledek vás nepotěší.

Existuje mnoho prostředků, jak vyhnat škůdce ze zahrady. Doporučujeme ale použít takové, které neublíží zvířatům ani životnímu prostředí. Než abyste sáhli po ničivých přípravcích z obchodu, zkuste pár tipů.

Hraboši a krtci

Hraboši jsou drobní hlodavci o délce zhruba 15 cm, pokrytí šedou nebo lehce zrzavou srstí. Tito hlodavci neholdují zimnímu spánku, proto naši zahradu ohrožují celoročně. Jejich přítomnost poznáte podle většího počtu děr u sebe kolem záhonů. Hraboši se živí zejména semeny, cibulemi rostlin a kořenovou částí. Co odpuzuje hraboše? Vůně česneku, černého rybízu a máty. Tyto rostliny vysaďte poblíž jejich skrýší. Pokud selže tato metoda, vyzkoušejte prázdné plechovky nasadit na kovové tyče zaražené do země. Následný hluk vystraší vetřelce.

Doporučený článek:  Podzim si zamilujete! Nabízí mnoho skvělých aktivit, se kterými můžete začít právě teď

Krtek se pozná podle černé srsti a váží kolem 100 g. Vytváří si cestičky a krtince, které sice kypří půdu, ale působí nevzhledně a ničí kořenové systémy rostlin. Nejlépe uděláte, když se je pokusíte vystrašit. Zkuste položit pár slupek banánu nebo zbytky citrusů do krtince. Jelikož je krtek slepým tvorem, má zvýšený cit v čichu, proto reaguje podrážděně na dané pachy.

Zdroj obrázku: Freepik

Nutrie

Nutrie říční patří k dalším škůdcům. Často žije v okolí vodních ploch, ale i na pozemcích. Dosahuje délky 13–25 cm a její ocas je bez srsti. Srst je hnědá a podbřišek bílý. Dělá podobnou paseku jako krtci, ale ne tak velikou. Živí se kořeny, ale nejvíc miluje celer a mrkev.

Doporučený článek:  Vyměňte trávník za barevný koberec květů. Půdopokryvné rostliny rozsvítí i nejtmavší kout

K ochraně postačí přítomnost kočky či psa, a jestliže je nemáte, umístěte husté pletivo do hloubky 50 cm.

Divoké prase nebo srny

Přítomnost divočáků poznáte podle velkých škod na zahradě, kde je především láká řepa, mrkev a brambory. Platí na ně přítomnost či pach člověka. Bohužel za deště to není zaručené, takže zkuste zavěsit na větve CD, od kterých se budou odrážet paprsky, a zastraší tak zvěř.

Srnci jsou býložravci, pro které je zahrada velkým lákadlem. Platí na ně hluk, takže zkuste rozmístit po zahradě plechovky a zvonky, které je vyplaší. V případě selhání zkuste použít česnek nebo smíchaná vejce s vodou a postříkat jimi pozemek.

Zdroj: https://www.summerwindsnursery.com/ca/inspire/blog/10-easy-ways-to-protect-garden-from-pests/