Na hmyzí bodnutí může vzniknout menší i větší alergická reakce

V letních měsících se často setkáváme s tím, že jsme poštípáni bodavým hmyzem. Samotné bodnutí není až tak nepříjemné, ale svědivé následky a puchnutí částí těla jsou opravdu velmi nepříjemnou záležitostí. A to nemluvíme o tom, pokud je člověk na hmyzí jed alergický. Potom jsou totiž následky bodnutí opravdu smrtelně nebezpečné. Jak ale zjistit, jestli jsme na hmyzí jed alergičtí?

Reakce na hmyzí jed

Alergická reakce na hmyzí jed je charakterizována rychlými a většími reakcemi těla na hmyzí bodnutí. Projevuje se většími otoky v místě vpichu, zarudnutím a nepříjemným svěděním. Tyto projevy mohou trvat déle než u člověka bez alergie. V případě velmi těžkých alergií se mohou objevit až život ohrožující příznaky, jako jsou otoky celého těla, dýchací potíže, ztuhlost, brnění a svědivost, nebo dokonce i anafylaktický šok.

Doporučený článek:  Procházka lesem působí blahodárně na psychiku, účinky má jako terapie

Jaký druh hmyzu je nejnebezpečnější?

Nejčastěji se lidé setkávají s alergickou reakcí na bodnutí včely, vosy, sršněm nebo čmelákem. Proto je dobré se vyhýbat kontaktu s tímto hmyzem. V případě čmeláků a včel je tento úkol snadný, jelikož se jedná o přátelské druhy hmyzu, které se zajímají hlavně o svou práci. Nejnebezpečnější jsou pro lidi s alergií hlavně vosy a sršně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se vyhnout bodnutí?

Vyplatí se nepřibližovat se k hnízdům vos a sršňů, také je vhodné nepropadat panice v přítomnosti tohoto bodavého hmyzu. Nemávejte zbytečně rukama, protože si hmyz může vyhodnotit, že mu chcete ublížit, a snadno by zaútočil. Mějte na paměti, že tento hmyz vyhledává sladké nápoje a sladké voňavky. Doporučuje se také nechodit po trávníku naboso.

Doporučený článek:  Měsíček je snadné vypěstovat na zahradě, připravit z něj můžeme bylinnou tinkturu

Co dělat po bodnutí hmyzem?

Pokud víte, že reakce na hmyzí bodnutí je ve vašem případě velká, určitě ihned zavolejte první pomoc. Pro tišení bolesti se vyplatí namazat postižené místo speciálním chladivým krémem z lékárny, šťávou z cibule nebo octem. V případě alergické reakce je také vhodné postiženému podat kapky nebo prášek na tišení alergie.

Zdroj: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/insect-sting-allergies/, https://www.webmd.com/allergies/insect-stings, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1323893021000423, https://www.news-medical.net/health/Prevention-of-insect-bites.aspx, https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-insect-bites/basics/art-20056593