Bzučení komárů souvisí s pohybem jejich křídly. Krev pijí pouze samice

Je krásný slunečný den, a vy si užíváte letní pohodu na lehátku Tato pohoda, však může být velmi rychle přerušena komárem létajícím kolem vašeho ucha. Kromě nepříjemných zvuků dokážou komáry potrápit i svými svědícími štípanci. Několik vědců se zajímalo, proč je tento hmyz tak otravný.

Otravné bzučení

Jako první si musíme vysvětlit, že za útoky na lidi stojí pouze samice komára. Samci většinou lidi ignorují a krmí se nektarem z květin a rostlin. Hlavním úkolem samic však je rozšíření druhu a proto sají krev teplomilných zvířat, protože k produkci vajíček potřebují krevní proteiny určitých druhů zvířat. Takže když samice komára letí směrem k cíli, mává křídly asi 500 krát za vteřinu a produkuje zvuky s frekvencí 450 až 500 hertzů. Ty jsou zodpovědné za nepříjemné bzučení.

Doporučený článek:  Některé koření dokáže mnohem víc než jen ochutit oběd. Pomůže vyřešit nejeden zapeklitý problém

Zajímavé je, že samci i když jejich křídla vydávají ještě vyšší frekvenci než samičí, reagují jen na zvuky opačného pohlaví. Vědci demonstrovali tento vztah tak, že vydávali zvuky podobné těm, co vydávají samci nad klecí plnou komárů. V té době nezaznamenali žádnou reakci. Když však začaly pouštět zvuky podobné, jako vydává samička, komáři začali vykazovat velký neklid.

Zdroj obrázku: Freepik

Výběr oběti

Samice komárů jsou schopny cítit oxid uhličitý od své potencionální oběti. Ten vzniká při výdechu vzduchu, což následně láká jejich pozornost. Právě proto se oblastí jejich zájmu stává právě naše tvář. Je to jednoduše kvůli tomu, že zde se nachází jeho největší koncentrace. Při výběru oběti, mohou hrát roli více faktorů. Například genetika nebo i jeho strava.

Doporučený článek:  Nemoc lze diagnostikovat podle hlasu nebo podání ruky. Umělá inteligence rozpozná i nepatrnou odchylku

Samice komára vstřikuje do místa píchnutí sliny, aby se krev, kterou saje, nesrážela. Svědivá bublina, která se vytváří v místě píchnutí, je reakcí těla na poškození a na sloučeniny obsažené ve slinách hmyzu. Proto je dobré se v létě ochraňovat vhodným repelentem, nebo večer si oblečte delší kusy oblečení.

Zdroj: https://www.raid.com/en-US/education/bug-basics/fascinating-mosquito-facts