Nadýchané a měkké ručníky jako z hotelu: při správném praní si je užijete i doma

Nadýchané, voňavé a měkké ručníky na dotek? Přinesete si takové z obchodu, ale už po prvním vyprání ztrácejí vlastnosti, pro které jste si je pořídili? Je na čase se naučit správně prát a sušit ručníky a osušky, jen tak docílíte měkkosti, se kterou se setkáváte u hotelového textilu. Správnou péčí budou nejen jemňoučké, ale také prodloužíte jejich životnost. Jak správně prát a sušit? Vyzkoušejte osvědčené rady!

Správná teplota je základ

V minulosti se ručníky a osušky zásadně praly na 90 °C, nebo se dokonce vyvařovaly. Tyto doby jsou dávno pryč, s růstem cen energií je takové plýtvání navíc zcela absurdní. Tkaniny se tímto způsobem rychle trhají a na ručnících se během krátké doby mohou objevit malé dírky, které se s každým dalším praním zvětšují. Vždy se proto řiďte pokyny, které jsou uvedené na štítku na daném textilu. U bavlněných ručníků se doporučuje praní na 60 °C, u textilu z mikrovlákna pak 40 °C.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyměňte aviváž za ocet a jedlou sodu

V reklamě na aviváž jsou ručníky nadýchané jako obláčky, ale ve skutečnosti jsou hrubé a škrábou? V tom případě namísto drahé aviváže použijte levná změkčovadla v podobě octa a jedlé sody. Pro barevné ručníky se doporučuje přidat přímo do bubnu pračky 1 hrnek bílého octa, k bílému prádlu zase 1/2 hrnku jedlé sody do přihrádky s pracím práškem. Volte vždy doporučovaný prací program, pro zajištění flexibility vláken je vhodnější odstřeďovat na menší otáčky.

Doporučený článek:  Nalákejte ovocné mušky do pasti a užijte si domácnost bez otravného hmyzu

Nemixovat a správně sušit

Dalším důvodem, proč nejsou ručníky měkounké, je míchání ručníků a osušek s jinými druhy prádla nebo mixování rozličných barev textilu. Striktní rozdělení usnadní praní a textilie budou i savější. Pro dokonalou nadýchanost je důležité také sušení. Prádlo by se nemělo sušit na přímých slunečních paprscích, spíše v polostínu, ideálně v mírném vánku. Před pověšením by se měly jednotlivé kusy protřepat, aby se uchovala pružnost vláken po vyprání, díky tomu budou ručníky a osušky po usušení příjemně nadýchané.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/cleaning-tips/a31916009/how-to-wash-towels/