Nejen děti se bojí, že se z koupeného vejce může vylíhnout kuře. Odpověď je jasná

Malé děti se často obávají rozklepnout koupené vajíčko, protože by se v něm mohlo skrývat kuřátko. Je to možné? Na otázku, kterou děti kladou, nevědí často odpověď ani rodiče nebo jiní dospělí. Může tedy nastat situace, kdy si koupíte vajíčko a vylíhne se z něj kuře, nebo je to naprostá hloupost? Nenechte se zmást dětskými otázkami, odpověď je zcela zřejmá!

Nejdůležitější je žloutek

Tato otázka je zřejmá, z vajíček se líhnou přece kuřátka, což děti dobře vědí. Je tedy možné, aby se kuře vylíhlo i u vás doma, když si přinesete vajíčka z obchodu nebo farmářského trhu? Vejce vzniká ve vejcovodu slepice, přičemž se nejprve vytváří žloutek, poté až tekutina chránící před nárazy, což je bílek, který vzniká během cesty vejcovody, obdobně jako blána a skořápka, které slouží pro ochranu a jako zdroj vápníku. Biologicky je ale nejdůležitější žloutek, ve kterém vzniká kuřecí embryo.

Zdroj obrázku: Freepik

Kuřecí embryo ve vajíčku z obchodu?

Ve žloutku se nachází cytoplazmatický disk, takzvaný blastodisk, ten slouží pro vývoj embrya a žloutek je potravou pro kuřátko. Tento proces je však možný pouze po oplodnění, kohout má na něj asi 24 hodin, kdy prochází vajíčko vejcovodem. Když se dostane spermie do vajíčka, vznikne teprve cytoplazmatický vak. Samozřejmě v obchodě vajíčka oplodněná nejsou, proto nepřichází ani v úvahu, že by se z vajíček ze supermarketu nebo z farmářských obchodů mohlo vylíhnout mládě.

Doporučený článek:  Správnou hydrataci v létě podpoří i vybrané druhy zeleniny a ovoce

Fotky oplozených vajíček nejsou hoax

Na internetu kolují fotografie připravených vajíček, ve kterých je však částečně, nebo dokonce plně vyvinuté embryo, často bez doplňujícího nebo vysvětlujícího komentáře. Nejedná se o běžně kupovaná vajíčka, ale záměrně oplozená vajíčka, která se prodávají na pokrm zvaný balut, což je vejce natvrdo s kuřetem uvnitř. Toto jídlo je oblíbené v zemích daleké Asie, především na Filipínách, ve Vietnamu, v Laosu nebo v Kambodži.

Zdroj: https://www.canr.msu.edu/news/can_you_hatch_an_egg_bought_from_the_store