Několik změn v domácnosti pomůže šetřit doma s energiemi

V době vysoké inflace a neustálého růstu cen hledají lidé úspory všude, kde je to možné. Odborníci uvádějí více než 30 způsobů, jak lze ušetřit energii, a tím snížit účty za elektřinu. Pojďme se tedy společně podívat na to, kde ušetřit a jak se na zimu připravit.

Jak ušetřit?

Předpokládá se, že i malé investice nebo změny návyků souvisejících s vytápěním pomohou snížit účet nebo zlepšit situaci s vytápěním. Dotace pro všechny nejsou dobrým řešením. Každých ušetřených 100 korun a každý nevyužitý kilojoule energie se počítá. Takové akce chrání nejen domácí finance, ale i životní prostředí. Musíte vzít věci do vlastních rukou. Odborníci navrhují opatření jak pro rodinné domy, tak pro správce bytových domů. V prvním případě bychom měli regulovat teplotu v místnostech, zlepšit instalace vytápění, šetřit teplou užitkovou vodou a účinně tepelně izolovat dům.

Doporučený článek:  Čištění sprchového koutu usnadní ocet, jedlá soda a peroxid vodíku

Nižší účty za energie. Co doporučují odborníci?

  • Oprava těsnění dveří a oken,
  • izolace nevyužívaného podkroví,
  • snížení teploty v nevyužívané části budovy,
  • instalace radiátorových sítí,
  • použití ventilů a termostatických hlavic pro radiátory,
  • optimální využití pračky,
  • rychlé sprchování místo dlouhých koupelí ve vaně,
  • výměna tradičních LED žárovek.
Zdroj obrázku: Freepik

Rady odborníků

Odborníci tvrdí, že provedením několika malých změn v domovech za málo peněz můžeme snížit spotřebu energie asi o 36 až 60 procent. Úspory na vytápění jsou klíčové, protože tyto položky představují asi 80 procent účtu za energii.

Doporučený článek:  Malé myšky dokážou natropit doma velkou spoušť. Vyhnat je nemusí být těžké

Většina domů v Česku je vysoce energeticky náročná. To je z velké části způsobeno nesprávně fungujícími ventilačními systémy a špatnou tepelnou izolací stěn, oken, střech a podlah, což způsobuje velké tepelné ztráty. Pro udržení konstantní teploty v místnostech se spotřebuje více paliva než v energeticky úsporném domě.

Zdroj: https://energysavingtrust.org.uk/hub/quick-tips-to-save-energy/