Noční nájezdy na ledničku zkracují život. Vědecké výzkumy jsou nekompromisní, pravidelnost v jídelníčku vždy vyhrává

Správná strava je základem pro zdravý život. Lékaři opakují stále dokola mantru o důležitosti zdravého jídelníčku a režimu stravování, protože jídlo má vliv na zdraví vnitřních orgánů, ale také na spánek nebo na duševní pohodu. Špatné stravování naopak stojí za mnohými zdravotními obtížemi, za nárůstem obezity, cukrovkou a srdečními chorobami. Mezi nejhorší stravovací návyky pak patří noční hodování, podle vědců navíc nájezdy na ledničku při měsíčku zkracují život.

Za vším hledej stres?

Proč lidé v noci doslova luxují ledničky, když jsou si vědomi, že bude mít jejich počínání následky? Podle odborníků stojí za nočním občerstvováním reálné důvody, například nepravidelná pracovní doba nebo noční směny. Mnohem horším důvodem jsou hormonální nerovnováha a stres. Konzumace v noci vede k nárůstu hmotnosti, k horšímu spánku, ale také k zažívacím obtížím včetně plynatosti, pálení žáhy nebo bolestí žaludku. Tento stav pak vede k ještě větší zátěži a psychickému vyčerpání, podle vědců z Texaské univerzity také ke zkrácení života.

Zdroj obrázku: Freepik

Přesně daný režim = delší život

Vědci z medicínského centra univerzity v Dallasu prováděli výzkum na zvířatech, přičemž jedné skupině umožnili jíst cokoli a kdykoli. Naopak druhá skupina měla jídlo přesně rozvržené na množství včetně času podávání. A výsledek? Ohromující, protože zvířata, která se stravovala v pravidelných časech, žila v průměru o 20 procent déle než první skupina. Při pravidelném podávání jídel jen během dne se prodloužila délka života o plných 35 procent. Podle odborníků hraje roli trávení jídla a využití energie, protože tělo během spánku nedokáže potenciál z potravy využít.

Doporučený článek:  Jaké zdravé tuky si dopřát a v čem najdete ty nezdravé?

Nedostatek sil pro regeneraci

Doktorka Onyx Adegbolová, která se zabývá výživou a zdravým životním stylem, podotýká, že se život zkracuje i z nedostatku sil pro regeneraci. Stravování před spaním nebo během noci vede k tomu, že tělo namísto regenerace musí pracovat a trávit, nemá možnost si dostatečně odpočinout a zklidnit se. Tento stav pak vede k narušení vnitřních hodin a k rozvoji mnoha zdravotních obtíží.

Zdroj: https://www.syfy.com/syfy-wire/eating-aligned-to-circadian-rhythms-extends-lifespan-in-mice