Pyróza neboli pálení žáhy může potrápit dospělé i děti, přičemž ženy trpívají na toto onemocnění více, a to hlavně během těhotenství. Stav, kdy se kyselý obsah žaludku vrací do jícnu, je nepříjemný, doprovázený bolestmi i říháním, k tomu může dojít při dlouhodobějším trvání k závažnému podráždění sliznice. Od prvních příznaků je proto vhodné sáhnout po vhodných prostředcích, aby se předešlo zhoršení. Co dělat při pálení žáhy a jak se mu vyhnout?
Příčiny pálení žáhy
Obecnou příčinou pálení žáhy je reflux jícnu, kdy vinou regurgitace dolního žaludečního svěrače se kyseliny za žaludku vracejí zpátky do jícnu. Bolestivé je právě působení kyselin na epitel jícnu. Kdy k tomuto stavu dochází? Častým důvodem je těžké jídlo nebo ulehnutí po jídle. Mezi další faktory způsobující reflux patří kořeněná nebo příliš sladká jídla, tučné pokrmy, obezita, pití kávy, konzumace alkoholických nápojů, ale též kouření nebo stres.
Nepříjemné pocity i zvracení
Jak poznat pálení žáhy? Jedná se o bolest soustředěnou za hrudní kostí, může docházet k pálení nebo pocitům kouře uvnitř hrudníku, k tomu se v ústech objevuje kyselá chuť, někdy hořkost. Mezi další příznaky patří potíže s polykáním, úbytek hmotnosti, nechutenství, nevolnost nebo zvracení. Právě z těchto důvodů se při opakujících se potížích nedoporučuje pití silné černé kávy nebo čaje.
Léčba a prevence pálení žáhy
První pomocí při občasném pálení žáhy jsou antacidové tabletky, kdy dochází k úlevě po vycucání pastilky. Při dlouhodobé péči lékaři předepisují léky na snížení tvorby kyseliny v žaludku. Zásadní je však změna jídelníčku a správný životní styl. Z každodenní stravy se musí vyřadit potraviny způsobující pálení žáhy, jako jsou kořeněná jídla, citrusy, čokoláda, sycené nebo alkoholické nápoje, ze zeleniny pak způsobuje potíže především cibule nebo česnek. Dále pomůže vynechání těžce stravitelných pokrmů.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heartburn/symptoms-causes/syc-20373223