Před plánovanou operací je vhodné zařadit několik cviků, které tělo posílí a urychlí následnou rekonvalescenci

Máte naplánovanou operaci břicha nebo páteře? Pak byste se měli připravovat už zhruba tři až čtyři měsíce před operací. Představujeme vám tři cviky, které byste měli provádět několikrát týdně, případně každý den. Zpevníte si totiž svalstvo a následná rekonvalescence bude rychlejší a jednodušší.

Potřebovat budete jen karimatku

Připravte si karimatku nebo jinou cvičební podložku a položte ji na rovnou zem. U prvního cviku si na podložku lehněte na záda a ruce natáhněte podél těla. Nohy pokrčte v kolenou, abyste se chodidly dotýkali země. Pak pomalu zvedejte boky tak vysoko, jak to jen jde, přičemž ruce zůstávají na zemi. Vydržte tři vteřiny a opět se pomalu vraťte do výchozí pozice. Opakujte desetkrát.

I u druhého cviku zůstaňte ležet na zádech. Ruce sepněte za hlavou a lokty se snažte vystrčit co nejdále od těla. Nohy mějte natažené. Pak pokrčte pravou nohu a zároveň odlepte ramena od podložky. Snažte se levý loket přiblížit k pravému kolenu. Vraťte se do výchozí pozice a opakujte s druhou rukou a nohou. Proveďte toto cvičení ve třech sériích po třech opakováních na každou nohu.

Zdroj obrázku: Freepik

Doporučení po operaci

U posledního cviku si nejprve lehněte na břicho. Nohy mějte natažené a ruce položte podél těla. Pak opatrně a pomalu zvedněte hrudník od podložky a snažte se prohnout v zádech. Nohy nechte položené na zemi, neměly by se zvedat do vzduchu. V této pozici vydržte deset vteřin. Zhluboka dýchejte. Opakujte třikrát.

Po operaci byste měli dodržovat klidový režim. Doporučují se pouze fyzicky nenáročné činnosti, které nenamáhají svalstvo v okolí břicha nebo páteře. Doporučuje se také provádět dechová cvičení. Neměli byste zvedat velkou zátěž a i při zvedání lehčích věcí dbejte na správný postoj, který nebude namáhat páteř. Cvičení se obecně nedoporučuje po dobu několika týdnů od operace. Vždy ale dbejte na doporučení a pokyny svého lékaře.

Zdroj: https://fitnessandwellnessnews.com/pre-hab-fitness-before-surgery/