Plíseň na oblečení je noční můra. Oblíbené kousky zachrání známá kyselina, podmáslí nebo dezinfekce

Plíseň na oblečení je to poslední, co byste chtěli na svém oblíbeném kousku objevit. Nejen že to vypadá hrozně a také to nepříjemně páchne, ale může být velmi obtížné se takové plísně zbavit. Přípravky proti plísním totiž často způsobují změnu barvy látky nebo i trvalé poškození tkaniny. Než se tedy pustíte do drastických opatření, zkuste následující šetrné domácí prostředky.

Kde se plíseň bere?

Za plíseň na oblečení může především skladování oblečení na vlhkých místech. Pokud v létě schováváte bundy a zimní kabáty do skříně ve sklepě, je možné, že se do nich kvůli vlhkosti pustí plíseň. Pravděpodobně vás tedy bude čekat nepříjemné překvapení, když je znovu vytáhnete na světlo. Plíseň se však může objevit také tehdy, když uložíte oblečení, které není řádně vyschlé – například se nedostatečně vysušilo v sušičce.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže ocet

Tento prostředek se často používá při čištění koupelny a kuchyně. Bude také užitečný a účinný při odstraňování plísní z látky. Je důležité nepoužívat neředěný ocet. Namísto toho si nachystejte roztok, který získáte smícháním octa s vodou. Poté do něj namočíte alespoň na hodinu znečištěný oděv. Následně oblečení vyperte v pračce podle doporučení výrobce. I do bubnu pračky přidejte šálek octa, aby bylo praní efektivnější.

Doporučený článek:  Příjemně hřejivý svetr je srdcem podzimního šatníku. Se správnou péčí bude roky jako nový

Zkuste podmáslí

Skvěle funguje v kuchyni, ale pyšní se velmi dobrými výsledky i při odstraňování obtížných skvrn z oblečení. Naneste podmáslí na špínu, jemně jej vetřete do látky a nechte 12 hodin působit.

Efektivní peroxid vodíku

Další levný produkt, který se nachází ve většině domácností, bývá nesmírně užitečný při záchraně oblečení zašpiněného špínou. Stopy plísně potřete peroxidem vodíku, ale nedrhněte je příliš tvrdě. Poté skvrny omyjte v teplé vodě a vyperte v pračce při nejvyšší možné teplotě. Pamatujte ale, že příliš vysoká teplota může oděv poškodit, proto se především řiďte doporučením výrobce.

Zdroj: https://www.today.com/home/how-remove-mold-mildew-anything-everything-t108127