Před vodním kamenem v konvici uchrání jenom přestěhování. Ostatní musí pravidelně vynakládat čas na nepříjemnou činnost

V každé konvici se jednou za čas objeví vodní kámen. Můžete mu předejít určitými opatřeními. Pokud se ale už nachází ve vaší konvici, přinášíme vám pár rad, jak se jej můžete účinně zbavit.

Za vodní kámen může hlavně tvrdost vody

Zabránit vzniku vodního kamene se nikdy úplně nedá. Jeho nárůst však můžeme zpomalit. Rychleji bude vznikat kámen tam, kde teče z kohoutku tvrdá voda. Ta se bohužel nachází ve většině částí naší země. Je důležité vědět, že vodní kámen v konvici není jen estetickou chybou. Může způsobovat mnoho problémů. Ať už jsou to problémy zdravotní, nebo takové, které mohou poškodit váš spotřebič.

Doporučený článek:  Švestky plné antioxidantů připraví organismus na všechny výzvy zimy. Sušené i čerstvé mají co nabídnout

Vrstva vodního kamene na spodní části konvice zabraňuje ohřevu vody v konvici. To znamená, že konvice bude vodu zahřívat déle a ještě k tomu spotřebuje i více energie. Vodní kámen se během vaření může začít odlupovat a přecházet do vody, kterou si zaléváte nápoj. A co je hlavní, v kameni se dobře daří i bakteriím, které produkují látky, které se opět následně dostávají do vařené vody. Je proto dobré se vodního kamene zbavit co nejrychleji.

Zdroj obrázku: Freepik

Nenechávejte vodu v konvici

Nedávejte do konvice více vody, než potřebujete. Přebytečnou vodu následně z konvice vylijte. Po dovaření vody můžete nechávat konvici otevřenou, ať se může dobře vysušit. V takovém případně ji ale sundejte z vařiče, aby se náhodou nezapnula. Vodní kámen můžete odstranit chemickými prostředky nebo vám k tomu postačí pár věcí z kuchyně. Výborným pomocníkem může být ocet, kyselina citronová nebo citronová šťáva.

Doporučený článek:  Brambory mají v Evropě dlouhou tradici

Nalijte šálek octa do konvice a smíchejte s polovinou šálku vody. Nechte vodu vařit a vylijte. Abyste se zbavili zápachu octa, musíte nechat konvici ještě párkrát převařit. Vždy ale použijte čistou vodu. Můžete zkusit nasypat sáček kyseliny citronové do konvice a vodu nalijte do výšky vodního kamene. Nechte uvařit a následně je ještě dobré nechat roztok působit alespoň tři hodiny. Potom vodu vylijte a konvici párkrát vypláchněte teplou vodou. Jako poslední můžete vyzkoušet citronovou šťávu. Nalijte sklenici šťávy do konvice, nechte dvě hodiny odstát a poté vodu vylijte. Jestli vám nepomůžou babské rady, zkuste sáhnout po silnějších chemických prostředcích na odstranění vodného kamene.

Zdroj: https://www.harveywatersofteners.co.uk/blog/how-remove-limescale-kettle/