Propagovaná keto dieta patří k těm nejhorším vůbec. Odborníci doporučují tu, která funguje a neublíží

Diety, které propagují celebrity, vždy získají určitou míru popularity. Specialisté ale před takovými dietami varují. Proč se nevyplatí následovat módu? Každý rok vydává U.S. News & World Report žebříček nejzdravějších diet a ta, která je nejvíc propagovaná mnohými celebritami, zaujímá místo až na samém konci.

Oblíbená, ale nezdravá keto dieta

Při sestavování žebříčku nejzdravějších diet je zohledněno mnoho faktorů včetně zdravotních benefitů, jednoduchosti dodržování, rozmanitosti a obsahu jednotlivých potřebných živin. Ketogenní dieta, kterou doporučuje například Gwyneth Paltrowová, Kourtney Kardashianová nebo Halle Berryová, u odborníků naprosto propadla.

Doporučený článek:  Pravidelný úklid domácnosti prospívá mysli a zdraví

Ketogenní dieta spočívá ve velmi malém příjmu sacharidů a nízkém příjmu bílkovin. Organismus totiž za normálních okolností čerpá energii ze sacharidů, pokud ale cukry vysadíme, musí si najít jiný zdroj energie. Tím bývá tuk. Hlavními potravinami, které by měl člověk během této diety konzumovat, jsou maso, vejce, ryby, mléčné produkty, ořechy nebo semínka a nízkosacharidová zelenina.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč byste keto dietu neměli držet?

Ačkoliv se zdá, že ketogenní dieta je velmi účinná a zdravá, není tomu tak. Vysazení sacharidů může vést k bolestem svalů a hlavy, únavě a závratím. Může představovat zdravotní riziko, a to především u lidí s některými zdravotními problémy. Lidé s onemocněním ledvin nebo jater by tuto dietu neměli vůbec zkoušet. Někteří odborníci také varují, že keto dieta může vést ke ztrátě svalové hmoty.

Doporučený článek:  Při trávicích problémech se mátový čaj nedoporučuje

Která dieta je tedy naopak nejzdravější? Je to takzvaná středomořská strava. Nabízí mnoho benefitů včetně hubnutí, zlepšení funkce srdce a mozku. Může pomoci předcházet rakovině a cukrovce. V jídelníčku převažuje čerstvá zelenina a ovoce, luštěniny, obiloviny, ryby a mořské plody. Naopak se omezují tučné mléčné výrobky, uzeniny, vysoce zpracované potraviny a výrobky z bílé mouky. Každá dieta by ale měla být nejdříve zkonzultována s lékařem nebo nutričním poradcem.

Zdroj: https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall