Při pobytu u vody je vždy na prvním místě bezpečnost

Prázdniny jsou tady, a tak není divu, že během krásného počasí je mnoho lidí u vody. Znáte všechna rizika, která jsou spjata právě s koupališti nebo přírodními místy ke koupání? Stát se může nejen to, že se utopíte, ale také si můžete poranit páteř skokem do neznámých vod. Turisté a nejen ti často riskují život jen kvůli krátkému dobrodružství.

Odpočinek u vody může zkazit nehoda

Dovolená u vody je snem snad každého. Nemusí se přitom jednat přímo o moře, odpočinout si můžete i u rybníka nebo řeky, kterých máme v republice nespočet. I tam ale může hrozit nebezpečí. Je třeba mluvit se svými dětmi, že je nutné naučit se plavat co nejdříve, aby mohly v případě nebezpečí rychle zareagovat. Není to pouze utopení, co hrozí jim i dospělým.

Doporučený článek:  Dušičky se blíží, vybrat správné svíčky na hrob ale není snadné. Pomůže několik parametrů

K poškození páteře může snadno dojít, pokud se rozhodnete skočit do vody, u níž neznáte hloubku. Je velká hloupost skákat do neznámých vod, kde vás může unést proud nebo skočíte na velký kámen. V lepším případě skončíte na vozíčku, v tom horším už se z vody živí nedostanete. Zlomenina páteře je velkým zdravotním problémem, stejně jako otřesy mozku. Nestojí to za několik vteřin adrenalinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte si pozor na teplotní rozdíly

Jestliže budete skákat do studené vody, když je venku více než 30 stupňů, můžete svému tělu přivodit teplotní šok. Rozpálené tělo ve studené vodě může zareagovat nečekaně, proto je nutné do vody vstupovat pomalu a postupně se ochlazovat, abyste se nedostali do teplotního šoku. Jinak bude narušen nejen krevní oběh, ale srdce se vám rozbuší tak rychle, že to nebude stíhat. Přijít může zástava, začnete mělce dýchat a přestanou vás poslouchat nohy i ruce.

Doporučený článek:  Kvasnicový nápoj je zázrak pro krásnou pleť i vlasy. O vedlejších účincích se však nemluví

Dalším „sportem“, kterému se lidé oddávají u vody, je potápění nebo šnorchlování. Je nutné naučit se základy a vědět, do jaké hloubky se můžete bezpečně ponořit. Sice můžete mít natrénováno, ale v otevřené vodě nebo moři může vše být jinak než doma při tréninku.

Zdroj: https://www.acc.co.nz/newsroom/stories/five-ways-we-get-hurt-in-the-water-and-how-to-avoid-injury/, https://www.interiorhealth.ca/stories/summer-safety-preventing-drowning-when-enjoying-water, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8192199/, https://www.durham.gov.uk/dyingtobecool, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4244896/