Heřmánek uklidní, uleví trávení a působí blahodárně na pokožku

Heřmánek patří k nejoblíbenějším bylinkám. Tato rostlina pochází z východního Středomoří a její rozvětvený stonek může stoupat až do výšky 50 centimetrů. Květy mají bílé okvětní lístky a žlutý střed, avšak při sklizni je třeba ho bezpečně rozeznat od jiných podobných bylinek, například rmenu nebo sedmikrásky. Střed heřmánku je uvnitř dutý.

Hojí rány a uklidňuje trávicí systém

Heřmánek urychluje hojení ran, uvolňuje hladké svaly a má protizánětlivé vlastnosti. Neutralizuje toxiny, má antibakteriální vlastnosti a stimuluje látkovou výměnu. Nálev z květů má diastolické, protizánětlivé a uklidňující vlastnosti a mohou ho pít i lidé trpící vředy či jinými neduhy trávicího systému. Tiší plynatost, žaludeční křeče a zánět střev.

Doporučený článek:  Otvor v trubici vysavače předchází přehřátí motoru spotřebiče

Kumariny a flavonoidy, které heřmánek obsahuje, působí relaxačně na hladké svalstvo střev. Proto je vhodné nálev pít po těžkém a tučném jídle, při průjmech, pálení žáhy a kyselém refluxu. Pití heřmánkového čaje zlepšuje krevní oběh, proto je dobré užívat ho před tréninkem. Dodá tělu energii a působí proti únavě, navíc zlepšuje spalování tuků.

Zdroj obrázku: Freepik

Prospívá pokožce

Pokud si chcete dopřát uvolňující koupel, která vyčistí pokožku a zmírní příznaky nachlazení, rýmy a astmatu, přidejte si do vody hrst heřmánkových květů. Pokud jde o vlasy, oplach heřmánkovým nálevem bojuje proti lupům a mastnotě. Samozřejmě lze heřmánek využít i v kuchyni, protože jeho květy jsou jedlé. Lze je použít ke zdobení zákusků, želé, letních polévek či salátů nebo je přidat do nápojů.

Doporučený článek:  Štěkáním s námi pes komunikuje. Je jen na nás, jestli mu chceme porozumět

Tak jako u jiných bylin, i u heřmánku se v těhotenství doporučuje opatrnost, střídmost a předchozí konzultace s gynekologem. Neexistují jednoznačné studie, které by prokázaly možné obtíže, avšak v nadměrném množství by mohl představovat riziko předčasného porodu nebo potratu. Jeden šálek nálevu čas od času by ale neměl uškodit, pokud bude bylinka pocházet z ověřeného zdroje.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320031, https://www.britannica.com/plant/chamomile, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/, https://www.healthline.com/nutrition/5-benefits-of-chamomile-tea, https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/chamomile