Příjemně hřejivý svetr je srdcem podzimního šatníku. Se správnou péčí bude roky jako nový

Zachumlat se do voňavého a měkounkého svetru a užívat si teplíčka. Když už je zima, svetry musí být příjemné a nadýchané a příjemně obepínat tělo, aby zahřály. Ale jak se o tyto kousky oblečení starat, aby vypadaly stále pěkně a poskytovaly tepelný komfort? Svetry nestačí jen hodit do bubnu pračky a spustit prací režim. Na co je dobré myslet, aby se pletené oblečení neponičilo?

Zima bez svetrů? Těžko!

S prvními sychravými dny přichází čas na svetry. Klasické, s kapucí, roláky, kardigany i kašmírové, pletené oděvy patří mezi oblíbené kousky. Mohou mít elegantní vzhled, ale také ryze venkovský. V poslední době jsou v oblibě oversize modely, které vynikají s trenčkotem nebo s motorkářskou koženou bundou, nosí se též v kombinaci s vestičkami. Při mírném oteplení fungují jako svrchní vrstva, svetry přes šaty se nosí ve stylu boho, doplňují je kovbojské vysoké boty a pásek v pase. Svetry jsou prostě základním svrškem, který tvoří jádro šatníku.

Doporučený článek:  Sezona jablek je tady! Nezapomeňte nachystat oblíbené dobroty, na své si přijde i pleť
Zdroj obrázku: Freepik

Jak prát? Pozor na etikety!

Na rozdíl od jiných kousků oblečení se nemusí svetry prát po každém použití. Poté je vhodné přečíst štítek s informacemi ohledně praní. Svetry z přírodních materiálů se musí prát v ruce a nesnesou teploty vyšší než 30 až 40 stupňů Celsia. Perou se v lavoru nebo jiné nádobě s pomocí jemného pracího prostředku, který je určený pro danou tkaninu. Není vhodné látku silně ždímat a třít, protože může dojít k poškození vnitřních struktur vláken. Po usušení by se mohl svetr zdeformovat. Vhodnější je sušení naležato a nasátí přebytečné vody pomocí papírové utěrky.

Doporučený článek:  Před zimou potřebují stromy na zahradě pořádnou výživu. Odolají pak i největšímu mrazu

Praní svetrů v pračce

A jak prát ostatní druhy svetrů, které je možné dát do pračky? Vždy je nutné nastavit přesně danou teplotu a zvolit program pro vlnu nebo pro jemné praní. Odstředění se musí nastavit na maximálních 600 otáček, přičemž po vyprání se musí sušit jednotlivé kusy ve vodorovné poloze, až po odstranění vlhkosti se mohou pověsit na ramínko a nechat takzvaně vyvěsit. Svetry se zásadně nedoporučuje sušit v bubnové sušičce, protože mohou ztratit tvar, nadto nadměrně žmolkovatět.

Zdroj: https://www.dcleaners.com/blog/how-to-wash-sweaters/