Se správným postupem bude čalounění v autě znovu čisté

Čištění čalounění v autě nemusí být časově náročné ani vyžadovat speciální přípravky a vybavení. Stačí, když si připravíte vysavač, houbičku, běžný čisticí prostředek a několik dalších spolehlivých nástrojů a prostředků, po jejichž použití bude čalounění jako nové. Vezměte si s sebou:

  • jedlou sodu,
  • kyselinu citronovou,
  • prostředek na mytí nádobí,
  • suchý hadřík.
Zdroj obrázku: Freepik

Soda s kyselinou citronovou

Jedlá soda a kyselina citronová jsou právem považované za jedny z nejúčinnějších přírodních čisticích prostředků. S těmito dvěma prostředky vyčistíte celý dům, pomohou vám ale i v případě čalounění. Jedlá soda dokonale odstraňuje všechny typy skvrn, osvěžuje, bojuje proti vodnímu kameni, odstraňuje rez a mastnotu a může působit i jako bělidlo.

Doporučený článek:  Žena objevila dokonalý způsob skládání nádobí do myčky. Její triky napodobují tisíce lidí

Kyselina citronová má podobné vlastnosti, i když o něco silnější. Dokonale si poradí se rzí, jídlo chrání před zkažením a lze ji použít i jako prací prášek nebo odvápňovací prostředek. Poradí si i se zaschlými a odolnými skvrnami. Proto by kyselina citronová společně s jedlou sodou neměly chybět v žádné domácnosti, tyto relativně levné prostředky jsou totiž mimořádně účinné.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejprve čalounění vysajte

Před čištěním čalounění odstraňte z automobilu všechny předměty, které by údržbu mohly narušovat. Začněte s vysáváním. Na hadici vysavače nasaďte úzkou špičku a důkladně vysajte nečistoty ze záhybů a skladů čalounění. Pak špičku vyměňte za širší nástavec a vysajte čalounění po celém povrchu.

Doporučený článek:  Bílé tenisky zazáří čistotou díky jedlé sodě, zubní pastě nebo mýdlu

Čalounění následně posypte jedlou sodou. Nechte ji asi patnáct minut působit a poté vydrhněte houbičkou namočenou ve vodě. Do misky nalijte teplou vodu, přidejte prostředek na nádobí a dvě lžičky kyseliny citronové. Houbičku namočte do roztoku a jemně čalounění otřete. Zbytky tekutiny osušte hadříkem. Pokud máte tmavé a kožené čalounění, kyselinu raději vynechte, mohla by zanechat bílé stopy. Před čištěním si nasaďte gumové rukavice.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-clean-cloth-car-seats-4693504