Staré noviny a kartony je chyba vozit do sběru. Lepší je rozházet je po zahradě

Mulčování půdy je jedním z nejúčinnějších a nejjednodušších způsobů, jak bojovat s plevelem. Podpoří zároveň zdraví půdy i rostlin, které pěstujeme. V případě ovoce a zeleniny se dočkáme větší úrody a ušetříme si hodně práce. Zahrádkáři často používají kompost, piliny nebo slámu, ale nejlepší jsou při mulčování staré noviny nebo kartony. Naučte se používat tuto metodu a zaručeně nebudete litovat!

Plevel na zahradě neignorujte

Všichni víme, že neustálé odstraňování plevelu ze zahrady zabere velké množství času, práce a úsilí. Někteří lidé proto na boj rezignují a odstraňují jen největší plevel, který u nich vyroste. To se ukázalo jako velká chyba, protože plevel dokáže narušit kořenový systém i nadzemní části rostlin. To může květiny, ovoce i zeleninu úplně zlikvidovat. Navíc plevel bude rychle růst a šířit se po pozemku.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč používat právě noviny?

Mulčování dokáže zabránit růstu plevele, protože se k němu nedostane sluneční záření. To ale není všechno. Noviny nebo karton pomůžou zpomalit odpařování vody ze země. Díky tomu nebudete muset tolik zalévat a ušetříte za vodu. Mulčovat můžete na jaře, ale měli byste to zvážit také před zimou, abyste ochránili rostliny před vymrznutím.

Hlavní výhodou této metody je nízká cena a snadná dostupnost. Během pandemie jsme si všichni objednávali zboží z internetu, takže o prázdné krabice jistě nemáte nouzi. Noviny, které obvykle končí v popelnici, také snadno seženete a využijete efektivně. Navíc se jedná o velmi ekologický přístup, který podporuje myšlenku zero waste.

Jak můžete mulčovat půdu kolem rostlin?

Zahradníci doporučují použít černobílé noviny na tenkém papíře. Z barevných časopisů se mohou uvolňovat barvy a fixační lak. Půdu kolem rostlin zakryjte třemi až čtyřmi vrstvami novin. Noviny trochu navlhčete vodou (pomocí rozprašovací lahve). Můžete je zakrýt vrstvou zeminy, abyste se na ně nemuseli každý den dívat. I přesto budou skvěle fungovat a nebudete mít problémy s plevelem.

Zdroj: https://www.bbg.org/news/using_newspaper_as_mulch