Šťovík koňský nelze přehlédnout. Tato podzimní bylina nesmí chybět v žádné domácí lékárničce

Šťovík s dvoumetrovou výškou se nachází nejčastěji ve vlhkém prostředí, v mokřadech, při březích řeky či u jiných vodních zdrojů nebo na zamokřené louce. Patří mezi léčivky, které si může každý nasbírat do zásoby a využívat jejich vlastností. Pomáhá s trávicími obtížemi, ale též s chudokrevností nebo při různých zánětech. Na jaké další neduhy se hodí a jak se sbírá?

Při procházce kolem vody

Mnozí jej považují za plevel, může totiž růst kdekoli, kde je kyprá půda a dostatečná vlhkost. Šťovík koňský je ale užitečnou bylinou, která se vyskytuje ve velké části Evropy a také v Asii. Dorůstá do výšky až dvou metrů, přičemž se vyznačuje kadeřavými listy, které mají na délku až 80 centimetrů. Květenství vyrůstá ve tvaru lata, plodem jsou nažky, které mají nejprve zelenou barvu a při dozrání se mění na červenohnědou. Jak již bylo zmíněno, vyskytuje se v dosahu vodních toků, na slatiništích i na běžných loukách, skládkách, a dokonce různých haldách.

Doporučený článek:  Domácí prostředek spolehlivě zbaví zahradní dlažbu mechu a plevelu
Zdroj obrázku: Freepik

Kořeny a semena do zásoby

Léčivý nálev se připravuje z usušených kořenů nebo semen. Na kořeny se doporučuje vyrazit na podzim nebo brzy z jara, na semena pak po jejich dozrání na podzim. Kořeny se suší nakrájené na plátky při teplotě do 50 °C v sušičce na ovoce nebo v horkovzdušné troubě, jen tak si uchovají léčivé vlastnosti. Účinků šťovíku koňského si byli vědomi naši předci už před mnoha staletími, protože obsahuje velké množství flavonoidů, organických kyselin, tříslovin, šťavelanu vápenatého a z minerálů pak železa, proto se doporučuje užívat při chudokrevnosti nebo pro posílení obranyschopnosti.

Doporučený článek:  Naškrobené závěsy a ubrusy jsou dokonalým doplňkem domácnosti. Domácí metoda je snadná

Jak připravovat odvar

Odvar se připravuje ze sušených kořenů, na dno hrnce se vsype jedna lžíce a zalije se 200 mililitry teplé vody, poté se vaří po dobu 5–7 minut. Na závěr se hrnec přikryje pokličkou a nechá se louhovat další půlhodinu. Následně se používá zevně pro regeneraci pokožky při akné nebo na vlasy při seboree. Vnitřně se užívá při zánětlivých onemocněních, protože působí antisepticky. Má laxativní účinky, proto se užívá při trávicích obtížích, při střevní chřipce nebo otravě. Pomáhá vylučovat odpadní látky a toxiny z těla, kromě toho má rovněž zklidňující efekt při kataru horních cest dýchacích.

Zdroj: https://temperate.theferns.info/plant/Rumex+hydrolapathum