Ani bláto, ani sníh zimním botám neublíží. Při správné péči budou stále jako nové

Skvrny nejen od sněhu, ale také od soli, bláta nebo jiných nečistot jsou v zimě na denním pořádku. Proto je vhodné vědět, jak boty správně nejen vyčistit, ale také vysušit. Nové boty byste před první procházkou měli ošetřit impregnací, abyste poté měli při čištění co nejméně práce. Mnoho lidí ale vůbec neví, jaké možnosti ošetření mají.

Boty zkuste vyčistit hned po příchodu domů

K čištění obuvi nejen od bláta, ale také posypové soli byste měli přistoupit co nejdříve. Nenechte skvrny na obuvi zaschnout a proniknout hlouběji do materiálu. Jejich odstranění pak bude mnohem těžší i při použití těch nejlepších prostředků. Ještě před první procházkou byste boty měli impregnovat.

Doporučený článek:  Rajčatová polévka se při dodržení několika zásad vždy povede na jedničku

K tomu můžete využít nakoupených prostředků, které jsou vhodné právě na daný materiál. Na semišové boty byste nic jiného používat ani neměli, ale na kožené zkuste včelí vosk, vazelínu nebo neškvařené a nesolené vepřové sádlo. Zabráníte tomu, že se do bot dostanou nečistoty a vlhkost a vydrží delší dobu jako nové.

Zdroj obrázku: Freepik

Sušení obuvi není žádná věda

Sušení bot nesmí být přímo na topení nebo jiném zdroji tepla. Snadno se mohou zdeformovat a nebudou vám sedět na noze. Boty sušte na vzduchu, můžete je vycpat například novinami, které dobře absorbují vlhkost. Vyměňte je každé dvě hodiny. Použít můžete také obyčejnou rýži nebo kočkolit, které také dobře absorbují vodu. Nechte v botách působit celou noc, můžete je nasypat například do ponožky.

Doporučený článek:  Prací gel z kaštanů je ekologický a snadno nahradí komerční produkty

Skvrny z kožené obuvi odstraníte pomocí octa a vody, do roztoku namočte hadřík. Nakonec vyčistěte čistou vodou. Na semišové boty se vyplatí použít hadřík namočený v teplém mléce nebo roztoku z jedlé sody. Vysušené a vyčištěné boty pak můžete nosit celou zimu. Dávejte si pozor na posypovou sůl, která boty může hodně poničit. Pokud víte, že budete chodit ve sněhu, raději volte starší boty, kterých vám nebude líto, když se zničí.

Zdroj: https://www.pedag.com/de/en/blog/clean-and-store-winter-shoes