Surfinie jsou v posledních letech oblíbenými květinami na tuzemských balkonech, protože tvoří překrásné barevné převisy, ze kterých oči přecházejí. Surfinie jsou vegetativně množené petúnie, které se vyznačují převislým růstem. Jejich bohatost je ohromující, proto jsou oblíbené na balkony rodinných domů a vidět jsou i v květnících na terasách a předzahrádkách v kavárnách. Jak surfinie pěstovat a co je odlišuje od petúnií?
Skvělá volba na balkon
Bývaly doby, kdy se na každém balkoně skvěly převislé pelargonie. V posledních letech je však vystřídaly surfinie, které tvoří dlouhé převisy se zvonkovitými květy přenádherných barev. Kvetou od června až do října, proto jsou ideální celosezónní ozdobou na balkonovou římsu. Oblíbené jsou pro svůj bohatý růst, krásné barvy a k tomu se snadno pěstují. Nadto odolají i nepříznivým podmínkám, dokonce vzdorují mnohem lépe dešti a větru, ale také chorobám včetně padlí.
Barvy až oči přecházejí
A jaké surfinie vybrat? Existuje nesčetně druhů od tmavě červených přes lososové a růžové odstíny po bílé, modré, nafialovělé, dokonce žluté nebo žíhané barvy. Surfinie tvoří na rozdíl od petúnií převisy. Jako správné balkonovky milují slunce, vynikají na jižním balkoně, kde vytvoří závěsy krásných květů. Vhodné je, aby byly rostliny pod malou stříškou, aby na ně přímo nepršelo, ale jak bylo zmíněno, dešti odolají poměrně dobře. Stín nemají tyto rostliny rády, nemívají pak bohaté květy a mohou chřadnout.
Do květníku samotné
Surfinie si vystačí v květníku nebo truhlíku samotné, k tomu potřebují jednou týdně přihnojovat pomocí krystalického hnojiva nebo organického minerálního hnojiva, což se dá těžko skloubit s potřebami ostatních rostlin. Do truhlíku se většinou vysazuje asi pět sazenic, do závěsných nádob postačují tři, přičemž vyžadují písčitohlinitou a humózní půdu s mírně kyselým pH. Surfinie nesnesou sucho, proto je nutná každodenní zálivka odstátou nebo dešťovou vodou. Nádoby by měly být vybaveny odtokem, kořeny surfinií by neměly být ani na krátkou dobu ve vodě, protože rychle hnijí. Odkvetlá kvítka se musí odstraňovat, eliminuje se tak riziko nákazy šedou plísní.
Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/surfinia.html