Duben přeje sázení brambor. Kvalitní sazenice jsou zárukou bohaté úrody

Brambory jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Jestli jich konzumujete poměrně hodně a máte zahradu, na které si je můžete vypěstovat, neměli byste váhat ani vteřinu a pustit se do toho. Brambory si sice můžete koupit na každém rohu, ale ne každá nabízená odrůda je nejchutnější. Jakmile si je vypěstujete sami, můžete nejen snížit své náklady na jídlo, ale také vyzkoušet různé odrůdy a vybrat si nakonec tu, která vám bude chutnat nejvíce.

Co udělat před výsadbou?

Než začnete sázet brambory, měli byste znát základní požadavky na jejich pěstování. Naštěstí to není složité, protože tato zelenina nepotřebuje náročné podmínky. Úplně jim postaví světlé stanoviště a úrodná půda, do které je zasadíte. Ideální je hlinitopísčitá půda (částečně propustná). Bramborám se nejvíce daří v kyselé a alkalické nebo neutrální půdě, ale nejlepší je mírně kyselé pH půdy.

Doporučený článek:  Správná zálivka je pro orchideje klíčová. Stačí se řídit několika pravidly a krásně pokvete každému

Připravte se na výsadbu!

Brambor se nedočkáte, jestli si nepřipravíte sazenice. Do země můžete vložit obyčejné hlízy, ale měli byste si připravit sadbové brambory. Jednoduše zvolte brambory zhruba stejné velikosti a položte je na tmavé místo. Musí se na nich vytvořit klíčky, což bude trvat asi 10 dní. Díky tomu budete mít jistotu, že se v zemi ujmou a budete mít bohatou úrodu. Brambory dokonce mohou vyrůst i z naklíčených slupek, ale tento proces trvá mnohem déle než u brambor.

Doporučený článek:  Zkušený zahrádkář bylinkový čaj málokdy vypije sám. Podělí se s rostlinami, kterým prospěje stejně jako sobě
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy se pustit do sázení?

Výsadbu byste měli provést během dubna. Někteří začínají již na začátku, ale hlízy jsou v této době náchylnější na onemocnění. Vždy se dívejte na předpověď počasí a teploty, které panují venku. Druhá polovina dubna bude mnohem lepší, protože teploty jsou stálejší a brambory budou moci růst rovnoměrně. Při chladných podmínkách můžete nechat výsadbu až na konec dubna nebo začátek května.

Teď už víte, kdy brambory zasadit. Před výsadbou byste ale měli půdu zorat a proces naplánovat. Vždy brambory uspořádejte do řádků (musí mezi nimi být 60 cm) a samotné sazenice byste měli umístit vždy do 40 cm od sebe.

Zdroj: https://www.apieceofrainbow.com/how-to-grow-potatoes/