Vytvořte si na balkoně malý kousek Provence. Levandule se stane dokonalou dekorací

Pole posetá fialovými kvítky, nad kterými bzučí tisíce včel. To je obrázek z francouzské Provence, který si mnozí představí, když se řekne levandule. Jihofrancouzský region je pěstováním této bylinky proslavený, přidává se do jídla, kosmetiky a léčiv. Levandule je překrásná rostlina, která může ozdobit i menší prostor, například balkon. Jak pěstovat tuto bylinku na balkoně nebo terase?

Různé druhy až oči přecházejí

Rostlina z čeledi Lamiaceae zahrnuje na čtyři desítky různých druhů levandulí. Většina má domovinu ve Středomoří, v severovýchodní Africe nebo na Arabském poloostrově. V tuzemsku jsou známé druhy, jako jsou francouzská a španělská levandule, levandule úzkolistá a levandule lékařská. Tyto rostliny kvetou na sušších stanovištích v období od června až do začátku srpna, podle povětrnostních podmínek i déle. Péče o tuto trvalku není nadto nikterak náročná, může se pěstovat též na malém prostoru, jako jsou předzahrádky, balkon nebo terasa, kterým může vévodit. Už jen proto, že se často nesnese s jinými rostlinami.

Zdroj obrázku: Freepik

Provence v květináči

Potěšit se pohledem na krásné květy? Není nic snazšího. Levandule navíc funguje jako přírodní repelent proti komárům a pavoukům. Levanduli je možné zasadit na jaře, kdy už nehrozí ranní mrazíky, obdobně na sklonku léta, kdy rostlina může dobře zakořenit. Vhodné je vybrat sazenici s několika málo květy, která nevykazuje nákazu škůdci. Květináč musí být velký a hluboký s odvodňovacím otvorem, pro drenáž na dno nádoby lze použít štěrk nebo keramzit. Kořeny nesmí nikdy stát ve vodě, tato rostlina snáší pouze suchou půdu s vyšším obsahem vápníku.

Doporučený článek:  Muškáty ocení dostatek slunce a pravidelnou výživu

Nesnese malý prostor a vlhkost

Jak již bylo řečeno, levandule nemá ráda malé květníky, protože kořeny musí být volné a umístěné v prostupné zemině. Další nešvar, který může rostlinu zabít, je přílišná zálivka. Musí se zalévat jen po troškách, nesmí se přelívat, protože kořeny by mohly začít uhnívat a rostlina rychle chřadnout. V případě přílišné vlhkosti může levandule trpět i šedou plísní, zem by proto měla být doslova proschlá. První prořez levandule se provádí na jaře, druhý pak po odkvětu v pozdním létě. Ponechávají se pouze dřevnaté části, jen tak může rostlina přečkat zimu.

Zdroj: https://www.flowercouncil.co.uk/campaign/balcony-plant-for-2018-lavender