Zářivě bílé záclony rozsvítí každý interiér. Při správné péči budou roky vypadat jako nové

Záclony jsou pravděpodobně nejběžnějším dekorativním prvkem v našich domácnostech. Hezká a čistá záclona projasní celý interiér a vytvoří krásné aranžmá. Čas od času je ale potřeba záclony vyprat, aby vypadaly stále krásně. Aby se záclony vypraly co nejlépe, měli byste vědět, jak je předtím správně namočit.

Nechte záclony máčet alespoň hodinu

Samotné praní záclon je často nedostatečné, pokud chceme zachovat jejich zářivou barvu a kvalitu. Důležitým prvkem v celém pracím procesu je namáčení. Existuje několik způsobů, jak to udělat. Závěsy je vhodné namočit ve vaně s vlažnou vodou a přidat malé množství pracího prostředku vhodného na tento typ látky. Podle stupně zašpinění by měly být záclony namočené alespoň hodinu, klidně ale i přes noc. Přidat můžete i hrst soli pro bělicí účinek.

Doporučený článek:  Účet za elektřinu sníží vypnutí spotřebičů a světel a využívání levného tarifu

Na záclonách v kuchyni se hromadí velké množství tuku a kouře. K namáčení je proto nejlepší použít prostředek na mytí nádobí a jedlou sodu. Stačí přidat obě ingredience do vody a nechat několik hodin působit. Než záclony namočíte, nezapomeňte je důkladně očistit od prachu a pavučin. Většinou s nimi stačí trochu zatřást, aby se částečky uvolnily a vypadly ven.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak záclony vybělit?

Bělidlo používejte jen na odolné materiály, jinak hrozí poškození. Daleko lepší je použít kypřicí prášek, který rozpustíte ve vlažné vodě, a necháte v roztoku záclonu půl hodiny máčet. Můžete ho přidat i přímo do bubnu pračky. Dalším osvědčeným pomocníkem je acylpyrin. Pět tablet rozpusťte ve vodě a nechte v ní záclony odmočit. Délka namáčení se odvíjí od míry zašednutí.

Doporučený článek:  O dokonale čistou myčku bez nepříjemného zápachu se nejlépe postará obyčejný ocet

Jelikož záclony bývají vyrobené z jemných materiálů, může je neopatrná manipulace snadno potrhat. Pokud je perete v pračce, používejte speciální programy určené pro šetrné praní choulostivých látek, případně se řiďte pokyny od výrobce. Záclony perte samostatně bez dalšího oblečení a nikdy pračku nepřeplňujte, potřebují dostatek prostoru.

Zdroj: https://www.sunbell.it/en/blog-en/how-to-bleach-curtains/