Zavařeniny, marmelády a džemy jsou ideální možností, jak zpracovat veškeré letní ovoce, které nestihnete spotřebovat v čerstvé formě. Otázkou zůstává, jak ovoce vybrat a které bude pro tyto účely nejlepší. Dnes se podíváme, podle čeho byste měli vybírat a z jakého ovoce budou nejlepší zavařeniny, protože díky tomu si ho budete moci užívat během celého roku.
Ovoce po celý rok!
Zavařování (pasterizace) ovoce nebo zeleniny patří mezi oblíbené způsoby, jak zpracovat veškeré suroviny, které jste si vypěstovali. Jahody, třešně, maliny, ostružiny, borůvky nebo švestky můžete také zmrazit a používat je později na dezerty nebo zmrzlinu. Další možností je sušení ovoce, ale zavaření stále patří mezi nejoblíbenější metody, které lze k uchování ovoce a zeleniny použít.
Domácí výroba zavařenin je nejen levnější než kupované produkty, ale také si sami pohlídáte, kolik do nich dáte cukru. Domácí džemy mohou být velkou vitamínovou bombou na zimu a zároveň nebudete muset během léta vyhazovat suroviny, které nestihnete sníst čerstvé. Na zavaření vždy vyberte ovoce bez plísně, hniloby a pecek.
Nejlepší ovoce pro domácí zavařeniny
Hodně lidí volí pro zavařeniny a džemy ovoce, které obsahuje hodně pektinu a kyselin. Díky tomu totiž není nutné používat želírovací cukry. Sem patří jablka, rybíz nebo angrešt. Použít ale můžete také jahody, třešně, maliny nebo hrušky. V tomto případě ale budete muset přidat látky, které obohatí výsledný produkt, například citronovou šťávu.
Chcete-li připravit zavařeniny, které nebudou husté, měli byste použít maďarské švestky nebo meruňky. Šťávy a sirupy můžete zase připravit z třešní, malin, jahod, rybízu nebo jablek. Pasterizované ovoce a zeleninu lze skladovat až rok na suchém, tmavém a chladném místě. Nezapomeňte také na sklenice nalepit štítky s názvem a datem výroby. Jinak nebudete po nějaké době vědět, které spotřebovat jako první.
Zdroj: https://www.vitamix.com/us/en_us/articles/preserving-the-harvest-best-fruits-and-vegetables-for-canning