Setkání s kopřivou není vždy příjemné. Žahavé listy však skrývají hotové bohatství

Kopřivy se vyskytují prakticky všude. Pravděpodobně je máte i na své zahradě a vždy si říkáte, že se jich musíte zbavit, aby se nerozrostly a nezničily vám záhony. Pravdou je, že se jedná o velmi léčivé byliny s nutričními hodnotami, kterých si naši předkové vážili po celá staletí. Využít je můžete pro zdraví vlasů, nehtů, pokožky, trávení i léčbu zánětů. Jak kopřivy používat?

Pálivá rostlina, která posílí zdraví těla

Kopřivy jsou charakteristické svými pálivými účinky, jakmile se jich dotkneme. Dochází k tomu kvůli chloupkům, které fungují jako malé jehly, a kyselině mravenčí i pryskyřičným kyselinám, které rostlina produkuje. V důsledku toho se objevuje kopřivka, která může způsobit pálení, svědění, zarudnutí, otok nebo necitlivost na místě, které se dostalo do kontaktu s kopřivou.

Doporučený článek:  Regenerační koupele pro suché a popraskané paty: hýčkejte svá chodidla tím nejlepším

Vlastnosti a živiny kopřiv

Chcete vědět, co pro vás mohou kopřivy udělat? Je toho hodně. Snižují zánět v těle, pomůžou vám s potížemi s močením, kvalitou vlasů, nehtů i pokožky, ale použít ji můžete také k léčbě vysokého krevního tlaku. Pro diabetiky je také velmi prospěšná, protože kontroluje a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Pomáhá také s trávením. Využít ji proto můžete mnoha způsoby. Jak je možné, že je tak prospěšná?

Zdroj obrázku: Freepik

Je to velmi jednoduché. Listy a kořen kopřivy obsahují mnoho prospěšných látek. Patří mezi ně vitamíny A, C, K nebo B, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík. Kromě toho se v nich nachází kyselina linolová, linolenová, stearová, olejová a palmitová, kempferol, kvercetin a lutein. Lutein je velmi důležitý pro zdraví, protože působí jako silný antioxidant. Díky tomu chrání před rakovinou.

Doporučený článek:  Játrům škodí kromě alkoholu také sladkosti a některé léky

V jaké formě kopřivy využít?

Existuje mnoho možností, jak kopřivy využít. Záleží na tom, kvůli čemu je užíváte. Koupit si můžete kopřivový šampon, ale také sušené listy, extrakty, kapsle nebo tablety. Vyrobit si můžete vlastní tinkturu nebo šťávu. V obchodě najdete také kopřivové krémy a masti. Přidat ji dokonce můžete i do jídla, a to hlavně do polévky, smoothie, smažených jídel nebo muffinů.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf, https://www.mountsinai.org/health-library/herb/stinging-nettle, https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle, https://www.healthline.com/health/stinging-nettle-rash, https://www.gardenersworld.com/plants/10-uses-for-nettles/, https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kop%C5%99iva, https://www.mountsinai.org/health-library/herb/stinging-nettle