Zubní kaz může ohrozit zdraví celého těla. Lékaře je nutné vyhledat ihned

Orální onemocnění postihuje téměř 3,5 miliardy lidí na světě. Nejčastěji se jedná o zubní kaz. Ke vzniku kazu vede především konzumace sladkých potravin a nápojů a může skončit až ztrátou zubů. Zubní kaz začíná nadměrnou demineralizací skloviny, která vede k dutině v zubu a nakonec k jeho ztrátě. Může se vyvinout u lidí všech věkových kategorií.

Jak poznat kaz v raném stádiu?

Časné příznaky zubního kazu lze léčit, ale protože návštěvu zubaře často odkládáme, nemoc je odhalená až v pokročilém stadiu. Prvním nápadným znakem je výskyt bílé, hnědé nebo černé skvrny na sklovině, která se nazývá počáteční kazivá léze. Charakteristická je také bolest zubů, citlivost, krvácení z dásní, zápach z úst a hromadění hnisu.

Doporučený článek:  Elixír zdraví tvoří pouhé dvě přísady. Červená šťáva nakopne imunitu nejen před zimou

Bakterie v zubním plaku mohou poškodit zuby i dásně, které je obklopují, a také zubní kost. V důsledku kazu se pak může vyvinout zánět dásní nebo paradentóza. V závažnějších případech se objevují zubní a gingivální abscesy. Následně se kaz může dostat i do krevního řečiště a napáchat v těle velké a závažné škody.

Zdroj obrázku: Freepik

Může způsobit problémy v celém těle

Je důležité vědět, že špatné zdraví ústní dutiny může zhoršovat celkové zdraví a pohodu, způsobit nebo zhoršit onemocnění srdce a plic, sociální úzkost a depresi. Vědci také tvrdí, že se zubním kazem může souviset i mrtvice. Menší, ale stále závažné vedlejší účinky zahrnují potíže s polykáním a mluvením, chronickou bolest a nedostatek spánku. Ztráta stálých zubů u dospělých lidí může vést k problémům s příjmem potravy a následně ke kardiovaskulárním onemocněním a cukrovce.

Doporučený článek:  Pití kávy v určitou hodinu zaručí příval energie a nejlepší účinky. A nabízí mnohem víc

Neléčený absces zubu je nebezpečný stav, protože infekce se může rozšířit do okolních tkání a kostí, což může vést k dalším zdravotním komplikacím. Mohou se objevit potíže s dýcháním nebo polykáním. Mezi další následky patří bolesti kloubů, hypertenze, záněty dutin, meningitida a onemocnění ledvin. Zvláště zranitelní jsou lidé s oslabeným imunitním systémem.

Zdroj: https://www.oralsurgeryofutah.com/2020/01/30/how-tooth-decay-can-cause-other-health-problems/