Na skvrny od vosku platí mráz, využít lze také fén a bramborový škrob

Vosk na ubrusu neznamená konec večeře. Pokud se vám podaří převrhnout svíčku a nic u toho nezapálit, bude vás trápit skvrna od vosku, která po ztuhnutí svádí k odloupnutí. Prudkým odtrhnutím ale často dochází k poškození tkaniny a ubrus je tak skutečně zralý na vyhození. Všechno má svůj čas a v tomto případě to platí dvojnásob. Nikdy se nepokoušejte odstraňovat horký vosk v tekutém stavu, jen byste ho tím zanesli hlouběji do vláken ubrusu. Stejným nesmyslem je i zažehlování, při kterém sice vosk odstraníte, ale zůstane po něm nevzhledná mastná skvrna. Jak tedy správně postupovat a nenapáchat více škod než užitku?

Doporučený článek:  Nepodlehněte vánoční horečce a nakupujte s rozumem. Neplýtvat jídlem je snadné
Zdroj obrázku: Freepik

Mrazák jako volba číslo jedna

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit povoskovaných skvrn, je zmražení. Látku vložte do igelitového pytlíku a nechte pár hodin v mrazáku. Vlivem nízké teploty vosk ztuhne a nedostane se hluboko do vlákna textilie. Pomocí lžíce ho pak jen opatrně odloupněte a ubrus bude jako nový. Pokud vám svíčka znečistila například koberec, nemusíte se strachovat. Do mrazáku jej sice nenacpete, ale jako první pomoc vám skvěle poslouží sáček s ledem, který stačí na skvrnu přiložit, a vosk se sám odlepí.

Doporučený článek:  Jarní mytí oken vpustí do bytu slunce. S dobrým plánem budou za chvíli čistá
Zdroj obrázku: Freepik

Vosk na kůži

Ne, nejedná se o žádnou sexuální praktiku, ale o obyčejnou skvrnu na kožených kalhotách, bundě nebo sedačce. Nejprve zkuste techniku zmrazení, která by měla být při mírném znečištění účinná. Pokud selže, můžete zkusit zahřátí fénem a posypání kukuřičným či bramborovým škrobem nebo nadrcenou křídou. Tyto ingredience se voskem obalí a po setření nezanechá vosk žádné stopy. Pravděpodobně bude potřeba tuto metodu opakovat vícekrát po sobě, účinnost je však zaručena. V žádném případě nezkoušejte odstranit vosk rychlým strhnutím nebo seškrábáním, došlo by k poškození materiálu.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a656985/remove-candle-wax-stains/