Kapky z kozlíku lékařského byly vždy oblíbené u našich maminek a babiček. Na vlastnosti této byliny se bohužel trochu zapomnělo. Lidé si dnes při potížích se spánkem vezmou léky na spaní a při náročné práci vsadí na antidepresiva nebo jiné léky na uklidnění. Nic z toho není nutné. Kořen kozlíku lékařského vám může pomoci s obojím a mnoha dalšími problémy. Kdy po něm sáhnout?
Co je kozlík za bylinu?
Kořen kozlíku lékařského se používá v lidové, ale i konvenční medicíně. Oddenky i kořen mají mnoho prospěšných vlastností. Jedná se o trvalku, která může dosáhnout výšky až 2 metry a objevují se na ní malé aromatické květy, které kvetou od června do srpna. Najít ho můžeme na vlhkých loukách, rašeliništích, v lese nebo na břehu vodních zdrojů.
Kozlík má hlavně uklidňující účinky. Užijete si díky němu zklidnění ve stresových situacích, po dlouhém dni v práci nebo při emočním vypětí. Látky snižují činnost centrálního nervového systému. Kozlík lékařský má také diastolické účinky, a proto se používá při žaludečních potížích a menstruačních bolestech. Existuje mnoho dalších způsobů, jak tuto bylinu využít ke svému prospěchu.
Jak a na co ho používat?
Kozlík lékařský můžete použít na mnoho problémů. Efektivně bude bojovat proti problémům se spánkem a nespavostí, ale také s plynatostí a při zažívacích problémech. Kozlík vás večer uklidní, takže se vám bude nejen dobře usínat, ale užijete si také kvalitní spánek. Díky této bylině budete psychicky odpočívat a relaxovat každý den po těžkém dni v práci nebo doma.
Kapky vždy užívejte podle dávkování, které je uvedeno v příbalovém letáku nebo na krabičce. Při nervovém vypětí se doporučuje třikrát denně 1,5 ml kozlíkových kapek. Při nespavosti se doporučuje 1,3 ml kapek těsně před spaním. Vždy se ale podívejte na dávkování produktu, který máte v ruce. Jedině tak bude bylina správně fungovat a nepředávkujete se.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/expert-answers/valerian/faq-20057875