Odborníci doporučují provádět fyzickou aktivitu alespoň třikrát týdně. Cvičení je pro mnoho lidí problém, protože trpí nedostatkem času kvůli práci nebo péči o rodinu, ale také nechutí cvičit tak často. Právě pro všechny, kteří si ke sportu nenašli cestu, mají japonští vědci dobrou zprávu. Podle jejich posledního výzkumu má totiž smysl každý pohyb, dokonce pouhá půlhodina týdně snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby i rozvoje cukrovky nebo rakoviny až o 20 procent.
Cvičení pro delší život
Lékaři se snaží neustále motivovat své pacienty k pohybu. Zvýšená fyzická aktivita nebo sport jsou základem pro zmírnění rizika různých vážných onemocnění. Cvičení pomáhá předcházet nadváze, ale podle výzkumu vědců z Graduate School of Medicine na Univerzitě Tohoku v Japonsku také nemocem, jako jsou cukrovka nebo rakovina, až o 20 procent. A to už při pouhé půlhodince zvýšené aktivity týdně, při aerobním cvičení dokonce až o 40 procent.
30 minut pro zdraví
Pravidelným cvičením pro snížení rizika předčasné smrti? Přesně tak, vědci totiž našli souvislost mezi posilováním svalů a snížením rizika úmrtí. Své překvapivé závěry z vědeckého bádání odborníci prezentovali v časopise British Journal of Sports Medicine“ a jistě jsou potěchou pro všechny, kteří neradi cvičí. Podle výzkumu totiž se stačí věnovat silovým fyzickým aktivitám pouze půl hodinu týdně proto, aby se snížilo riziko onemocnění.
Pravidelné cvičení ovlivňuje délku života
Závěry vědců jsou jistě potěšující, i přesto se ale doporučuje věnovat silovým cvičením nebo zvýšené fyzické aktivitě nejen oněch 30 minut, ale co nejčastěji. Cvičení, aerobní aktivity, ale také náročnější domácí práce pomáhají zvýšit fyzickou kondici a vedou ke zpevnění svalů. Podle závěru jiné skupiny vědců je ideální kombinovat kliky a vzpírání spolu s aerobními cviky pro snížení rizika úmrtí až o 40 procent. Oba výzkumy pak shodně potvrzují, že pravidelná fyzická aktivita ovlivňuje celkovou délku života.
Zdroj: https://time.com/5553504/exercise-to-live-longer/