Když tělo řekne dost! Tyhle signály znamenají, že je čas konečně zpomalit

Jedete na plný plyn a bez brzd? Práce, rodina, sport, koníčky, víkendy na cestách nebo s přáteli? Únavu přebíjíte kofeinovými nápoji a než si odpočinout zdoláváte raději výzvy? Rozhodně neděláte dobře, tělo potřebuje odpočinek. Známky přepracování jsou navíc očividné, jen je nechcete vidět. Tělo totiž při vyčerpání žadoní o odpočinek, nevyslechnutí jeho proseb může skončit zdravotními obtížemi, nebo i fatálně. Signály, že s tělem není vše v pořádku, se nevyplácí brát na lehkou váhu. O kterých příznacích přepracovanosti je řeč?

Pravidelný odpočinek jako základ

S termínem work-life balance se setkal jistě každý. Jedná se o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, přičemž důležitou roli hraje pravidelný odpočinek, který je potřebný pro regeneraci a načerpání sil pro další výkon. Zatímco o rovnováze mezi prací a osobním životem mluví nejčastěji personalisté, potřebu odpočinku si žádá samotné tělo. A vysílá proto varovné signály, které by lidé neměli brát na lehkou váhu. Přepracování může mít totiž obrovské zdravotní následky.

Doporučený článek:  Zkroťte hněv pomocí jednoduchých metod. Negativní emoce už nad vámi nebudou mít moc

Přepracování může skončit fatálně

Trocha únavy? Nastřádaná a dlouhodobá únava může vést k vyčerpání, chronický stav způsobuje hormonální výkyvy, poruchy spánku a je důvodem pro rozvoj cukrovky. Podle odborníků stojí únava za kily navíc, nárůst hmotnosti doprovází trávicí a kardiovaskulární obtíže. Dlouhodobé přetížení organismu může skončit fatálně, mozkovou mrtvicí nebo infarktem. Přitom stačí málo – naslouchat vlastnímu tělu, které signalizuje únavu různými způsoby.

Zdroj obrázku: Freepik

1.    Nedostatek energie na cvičení nebo fyzickou aktivitu

Nechuť nebo nedostatek sil pro jízdu na kole nebo na procházku? Neaktivita je prvním z mnoha signálů, že tělo není v pořádku.

Doporučený článek:  Vytáhnout bezpečně klíště z pokožky může být oříšek. Důležité je dodržet několik pravidel

2.    Nechutenství

Stres a pracovní zátěž mohou vést ke snížení chuti k jídlu. Pokles hladiny cukru způsobuje nedostatek energie, kterou se mnozí snaží doplnit cukrovinkami nebo nezdravými pochutinami.

3.    Touha po stimulantech

Více kofeinu nebo plechovka energiťáku? Cigareta navíc? Nebo sklenka něčeho ostřejšího na povzbuzení? Při přetížení lidé sáhnou po stimulantech, v alkoholu a cigaretách pak hledají uvolnění od stresu. Kombinace únavy a přemíry alkoholu však může skončit zdravotními potížemi.

4.    Méně společenských vztahů

Blízké vztahy s přáteli a kolegy pomáhají udržovat duševní svěžest, nadto zlepšují kognitivní funkce mozku. Dalším ze signálů těla, že je vyčerpané, je nechuť potkávat se se známými a kamarády.

Doporučený článek:  Poznejte zázrak epsomské soli. Napomůže klidnému usnutí a dokonale zjemní pokožku

5.    Nechuť k sexu

Nechuť k sexu nebo dobrovolná sexuální abstinence jsou dalšími signály, že s tělem není vše v pořádku. Při vyčerpání totiž klesá hladina libida, nadto je takřka nemožné dosáhnout uspokojení, proto je důležité začít odpočívat a zregenerovat síly.

Zdroj: https://clockify.me/blog/productivity/overworking/