Šeřík vydrží ve váze déle čerstvý díky studené vodě, správnému střihu a tabletě aspirinu

Ne všechny květiny jsou vhodné jako kytice. Mnohé z nich hned po seříznutí a přinesení domů rychle vadnou a ztrácejí na své kráse. Pokud chceme, aby úžasná vůně šeříku naplnila náš byt, stojí za to vědět, jak správně pečovat o tuto rostlinu.

Nejlepší čas na řezání šeříku

Aby vypadal svěže co nejdéle, měli bychom ho seříznout buď brzy ráno, nebo večer. Je-li rostlina během dne odříznuta, existuje riziko, že rychleji zvadne. Větvičky šeříku by měly být řezány ostrým nožem nebo ořezávačem. Vyhýbejte se trhání květin rukama. Riziko hniloby šeříku lze eliminovat odtržením spodních listů rostliny.

Doporučený článek:  Proti mravencům jde bojovat aromatickými rostlinami, pivem nebo jedlou sodou

Pokud by se spodní listy neodstranily, byly by s velkou pravděpodobností ponořeny pod vodou a mohly by rychle začít hnít. Před vložením šeříku do vázy s vodou bychom měli oříznout jeho větvičky v šikmém úhlu. Kromě toho je dobré větvičky namočit do vroucí vody na 20 nebo 30 sekund. Na delší dobu už se nedoporučuje kvůli poškození větvičky. Poté je ale musíte vložit do vázy s vlažnou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Aspirin pro šeřík

Do vody můžete přidat kondicionér, aby si květiny zachovaly svůj vzhled co nejdéle. Pokud jsou ve váze pouze šeříky, přidáme do vody kondicionér určený přímo na květiny, pokud máte kytici smíchanou i s jinými květinami, přidejte do vody hnojivo na řezané květiny. Aspirin nemusí sloužit jen k bolesti hlavy. Pokud jej vložíte do vázy s květinami, prodlouží jejich čerstvost.

Doporučený článek:  Droždí ochrání zahradní růže před mšicemi

Pro šeřík je dobré vyměnit vodu alespoň jednou nebo dvakrát denně. Při každé výměně vody stojí za to umýt kluzké špičky větviček a jemně je seříznout. Tak bude moci rostlina snáze přijímat vodu. Pokud si všimneme, že květina začíná vadnout, je možné se ji pokusit zachránit. Namočte květinu asi na dvě hodiny do studené vody. Po uplynutí této doby se musí jemně otřást z vody a poté ji můžete vrátit zpět do vázy.

Zdroj: https://www.chicagobotanic.org/blog/how_to/keep_cut_lilacs_fresh_longer_these_tips