Běžné věci, kterých se denně dotýkáme, jsou plné mikrobů

Viry, bakterie, plísně a houby se objevují všude kolem nás. Přicházíme s nimi do styku v práci, hromadné dopravě, obchodě i doma. Mikroby se nacházejí v potravinách, ve vodě, vzduchu i prachu. Většina z nich nás neohrozí, protože si s nimi poradí náš imunitní systém. Lékaři tak nedoporučují mít doma „sterilní“ podmínky pro děti.

Škodlivý je i nedostatek hygieny a méně časté mytí rukou

Pokud se často zdržujete na veřejných prostranstvích nebo používáte hromadnou dopravu, je nutné se pravidelně starat o hygienu rukou. Často si totiž ani neuvědomíme, že mikroby a bakterie mohou způsobit nemoci a my sami můžete přispět k jejich vzniku. Mezi předměty, které jsou plné virů a bakterií, patří rozhodně houbička na mytí nádobí. Kvůli tomu, že je stále vlhká, stává se semeništěm bakterií. Je proto vhodné ji každý týden vyměnit. Můžete ji také vložit na minutu do mikrovlnné trouby, a tím se zbavit bakterií.

Doporučený článek:  Nakládané okurky obsahují mnoho vitamínů a zlepšují náladu
Zdroj obrázku: Freepik

Další pomůckou, kde se ukrývají bakterie, je prkénko na krájení masa. Používat by se neměla prkénka ze dřeva, ve štěrbinách mohou zůstat kousky masa. Doporučují se plastová prkénka, která můžete dát do myčky. Dejte pozor, abyste stejnou krájecí desku nepoužívali zároveň na maso a zeleninu.

Bakterie číhají také ve dřezu, na mobilním telefonu nebo klávesnici

Zbytky jídla, které se usadí ve dřezu, mohou vést k množení mikroorganismů při kontaktu s teplou vodou. Dřez tedy čistěte každý den například jedlou sodou. Dalším předmětem je mobilní telefon. Neustále se ho dotýkáme – při cestování, například když se dotkneme kliky dveří na veřejných místech a sáhneme pak po telefonu, to samé v obchodě nebo při přípravě jídla. Přenášíme tak mikroby na různá místa.

Doporučený článek:  Pravidelná výměna povlečení zajistí hygienicky čistou postel
Zdroj obrázku: Freepik

Počítačová klávesnice je na tom stejně jako telefon. Bývá více kontaminovaná než záchodová mísa. Toaletu totiž čistíme častěji, ale zapomínáme na dezinfekci věcí, které používáme v běžném životě několikrát denně. Na klávesnici tak zůstávají mikroby, které přenášíme na různá místa.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/newborns_exposed_to_dirt_dander_and_germs_may_have_lower_allergy_and_asthma_risk, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/handwashing-why-its-important, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31113021/, https://www.webmd.com/cold-and-flu/ss/slideshow-germiest-things