Vodní kámen je úhlavní nepřítel každé koupelny. Boj s ním ale nemusí být marný

Vodní kámen je prokletím koupelen, protože voda obsahuje mnoho minerálních látek, které se postupem doby usazují a vytvářejí nevzhledné fleky a nánosy. Během několika málo týdnů od zakoupení nového vybavení pak koupelna vypadá nevzhledně a zanedbaně. Jak jí dát zase další impuls a vyčistit ji tak, aby vypadala jako nová? Inspirujte se tipy, které vás nebudou stát takřka nic, ušetříte nejen peníze, ale především vlastní ruce!

Čistota i bez chemie

Co je vlastně vodní kámen? Jedná se o vrstvu sedimentu, který je z většiny tvořený solnými minerály, jako jsou uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý. Z toho důvodu je nutná pravidelná očista všech povrchů v koupelně, na kterých ulpívá voda, při jejímž odpaření mohou vzniknout nánosy usazenin. Po použití by se měla sprcha také očistit, opláchnout a vytřít do sucha. Pro odstranění vodního kamene se v drogeriích nebo v supermarketech prodává řada drahých přípravků, stejnou službu ale udělají i ty, které má každý doma a nestojí takřka nic.

Zdroj obrázku: Freepik

Silné duo, které zatočí se špínou i sedimenty

Špínu a prachové částice se hodí odstranit pomocí běžného mycího prostředku a houbičky nebo hadříku, na vodní kámen pak použít jedlou sodu a bílý ocet. Nejvhodnější způsob je namočit stěny sprchového koutu pomocí vody a postříkat povrch octem nalitým do rozprašovače. Poté se nechá ocet působit asi 10 minut, aby se sedimenty rozpustily. Následně se očistí povrchy pomocí houbičky s jedlou sodou. Tato kombinace dokonale odstraní zbylé nečistoty i vodní kámen. Na úplný závěr se sprchový kout opláchne vodou a vytře do sucha.

Doporučený článek:  Plísně se mohou objevit kdykoli. Na zdraví mají mnohem horší dopad, než většina lidí tuší

Glycerinem pro dlouhotrvající lesk

A jak docílit, aby koupelna zářila jako nová co nejdéle? Pomůže další domácí pomocník, kterým je glycerin. Pár kapek glycerinu stačí rozpustit ve vodě a roztokem otřít umyvadlo, kout nebo sprchové zástěny, budou se lesknout ještě dlouhou dobu po úklidu. Glycerin se hodí použít i na právě vyleštěná okna, kdy se na ně nebude lepit prach ani jiná špína.

Zdroj: https://www.bathroomcity.co.uk/blog/how-clean-and-maintain-your-shower-enclosure