Bohatou úrodu rajčat může zkazit i maličkost. Obávanému praskání jde ale snadno předejít

Kdo by nemiloval domácí rajčata? Jsou sladká a šťavnatá a chutnají božsky samotná, v salátu nebo zapečená s mozzarellou. Ale co si budeme namlouvat, vyžadují dostatečnou péči, aby byla úroda bohatá. Jenže ani to někdy nestačí a rajčata nevypadají krásně, ba co víc, na povrchu popraskají a na krajích trhlin se může objevit plíseň. Jak je to možné? Co dělat, aby se praskání neobjevovalo a plody byly bez poskvrnky?

Rajčata vyžadují péči

Vypěstovat rajčata není jednoduché. Ze začátku vše vypadá snadno, ale cesta k vysněné úrodě je poměrně trnitá. Rajčata jsou navíc choulostivá a ohrožují je škůdci i různé houbové choroby. K tomu se na povrchu slupky mohou objevit praskliny. Proč k nim dochází? Důvodů může být mnoho, ale nejčastějším je nepravidelná zálivka nebo nedostatek živin, roli může hrát vlhkost půdy. K praskání hojně dochází po vydatných deštích nebo po bouřkách, kdy plod absorbuje vodu a slupka na povrchu popraská. Co dělat?

Zdroj obrázku: Freepik

1.    Pravidelné doplňování živin

Rajčata si žádají pravidelné hnojení, přičemž je nutné vybírat hnojiva bez přílišného obsahu dusíku, který způsobuje urychlení růstu plodů a může vést k popraskání slupky. Vhodnější jsou ekologická nebo přírodní hnojiva s vyváženým poměrem živin.

Doporučený článek:  Cibule se pěstuje snadno ze semínek. Na výběr je mnoho odrůd

2.    Každodenní zalévání

Rajčata potřebují pravidelný přísun vody, přičemž dehydratace i rehydratace mohou způsobit rýhy na slupce. Stačí zalévat ráno a večer v horkých letních dnech trochou vody, při srážkách pak zálivku vynechat a počkat do vysušení zeminy.

3.    Odvodnění

Také přílišná vlhkost rajčatům škodí, proto by kořeny neměly zůstávat ve vodě. K tomu dochází při balkonovém pěstování v květnících a v nádobách nebo v pytlích na zahradě. Na dno je nutné umístit kamínky a vytvořit odtok, aby kořeny nebyly vystaveny přílišné vlhkosti.

Doporučený článek:  Živý plot potřebuje pravidelně stříhat. Zůstane hustý a odolá nepřízni počasí

4.    Mulčování

Rajčatům může uškodit sucho i kolísání vlhkosti, vhodné je zeminu mulčovat pomocí kůry, pilin nebo slámy. Rostliny se tak ochrání před odpařováním vody, ale současně se zamezí prorůstání býlí.

5.    Výběr odrůd

Některé odrůdy rajčat jsou zranitelnější, proto je vhodné vyzkoušet různé druhy, které jsou odolnější vůči praskání i nákazám a škůdcům.

Zdroj: https://pender.ces.ncsu.edu/2020/03/what-causes-tomatoes-to-crack/