V létě potřebují rostliny chránit před parným sluncem a suchem

Léto patří k nejkrásnějším obdobím v roce, kdy zahradu zalijí záplavy barev a záhony se zelenají pěstovanými plodinami. Je to ale též čas, kdy mohou nastat neúměrně vysoké teploty a spalující sluneční paprsky mohou veškeré okrasné a ostatní rostliny zdecimovat. Pravidelné zalévání je naprosto nezbytnou činností každého zahradníka, ale musí být prováděno správně a efektivně. Na co dalšího je nutné myslet, aby slunce nesežehlo mladé sazenice? Jak zamezit odpařování drahocenné vody pomocí mulče? Vedra nemusí být pro rostliny zničující, stačí se držet tipů zkušených zahradníků.

Systematické zavlažování je nutnost

Horké letní počasí s teplotami okolo 30 stupňů Celsia je pro rostliny velmi náročným časem, přežití závisí na množství zálivky, kterou jim pěstitelé poskytnou. Ideální je zalévání dostatkem vody, nesmí se ale zbytečně přelívat. U rostlin v květníku nadto dochází k odpařování vody rychleji, proto je namístě otázka jednoduchého automatického systému pomocí PET lahve. Květníky se doporučuje současně umístit na podklad z kamínků, které mohou být namočené ve vodě, aby se rostliny mohly ochlazovat vlivem zvýšené vlhkosti. V nejteplejších dnech se zalévá v ranních a večerních hodinách vlažnou vodou přímo ke kořenovému balu, voda se nesmí dostat na listy nebo květy.

Doporučený článek:  Rajčata potřebují dostatečnou zálivku, plody podpoří hnojivo z kopřiv nebo droždí

Mulč zabrání odpařování

Pomocí mulče lze snadno zabránit prorůstání plevele, současně se zamezí vysušování kořenů v půdě. Kvalitní mulč ochrání kořenový systém rostlin nebo stromků, navíc kůra, humus nebo jiný rostlinný materiál obohatí zeminu o cenné látky, vitamíny a minerály. Mulč současně pozvedne zahradu, protože se jedná o zajímavý dekorativní prvek.

Zdroj obrázku: Freepik

Stín pro křehké nebo mladé sazenice

Kruté sluneční paprsky dokážou v poledních parnech doslova spálit mladé nebo čerstvě zasazené sazenice, pro jejich ochranu se hodí do záhonu zapíchat několik tyček a přikrýt celý záhon ochrannou látkou, takzvanou agrotextilií. Květníkové rostliny stačí přemístit pod pergolu nebo do nitra domu, kde nepanují tak vysoké teploty.

Doporučený článek:  Postřik z pelyňku ochrání květiny i zeleninovou úrodu před škůdci

Zvlhčování pomocí rozprašovače

Určité druhy rostlin ocení zvýšenou vlhkost, každopádně se musí rosit pouze v ranních nebo večerních hodinách, polední paprsky by pokropené rostliny spálily nebo by mohly utrpět teplotní šok. Není vhodné kropit čerstvé sazenice nebo americké fialky či begónie.

Neprořezávat a nehnojit

V horkém letním počasí se nedoporučuje rostliny přesazovat nebo je prořezávat. Mohou se pouze zaštipovat květy nebo odstraňovat listy pro zvýšení úrody. Obdobně není potřeba v parnech hnojit nebo se věnovat jiným zahradnickým činnostem, na které bude dostatek času na podzim, kdy rostliny nebude horko oslabovat.

Zdroj: https://www.nationaltrust.org.uk/features/top-tips-for-gardening-in-hot-weather