Tak jako při pěstování jiných plodin i u borůvek se snažíme získat co nejbohatší úrodu. Toto ovoce nejen skvěle chutná, ale je i velkou pokladnicí prospěšných vitamínů a minerálů, za které nám bude naše tělo velmi vděčné. Chcete-li mít na svém keři co nejvíce plodů, první kroky musíte podniknout již nyní.
Ochrana před zimou
Tento krok není složitý a ani nevyžaduje mnoho práce. Musíte si připravit vrstvu rašeliny, kterou zakryjete keře. Toto ošetření by mělo být provedeno po nástupu prvních mrazů, kdy teplota klesne mírně pod nulu. S tímto krokem však nespěchejte, příliš raná ochrana keře zvýší teplotu substrátu, což může vést ke stimulaci rostliny k vegetaci.
Mulčování borůvek proto závisí na okolních podmínkách, ale lze předpokládat, že správný čas na to bude koncem října a začátkem listopadu. K vytvoření ochranné vrstvy použijte borovou kůru. Ochrání nejen borůvky před mrazem, ale také ztrátou vody. Kromě toho pomáhá udržovat kyselé pH půdy, což je mimořádně důležité pro vývoj a následné plození. Můžete jej doplnit rašelinou.
Zalévání borůvek na podzim
Přestože už nás netrápí vysoké teploty, neustále musíme myslet na zavlažování keřů. Čerstvě osázené stromy by měly být hojně napojeny, ale životodárná voda je potřebná i pro starší rostliny. Na podzim skladují zásoby, které jim umožní přežít zimu. Je však důležité průběžně pozorovat venkovní podmínky. Pokud už začalo období dešťů nebo jste se nedávno museli vyrovnat s krátkými, ale extrémně silnými srážkami, zalévání zastavte.
Zkušení zahradníci si dobře uvědomují skutečnost, že je lepší zdržet se prořezávání borůvek až do začátku jara. Díky tomu je nevystavíme zbytečnému mrazu. Z tohoto pravidla však existuje výjimka. Pokud začátkem podzimu pozorné sledování keře naznačuje, že některé výhonky napadla nemoc, je třeba tyto části odstranit.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/blueberries