Brambory mají v Evropě dlouhou tradici

Brambory mají mnoho lidových jmen, která se liší kraj od kraje. Na našich stolech ale zastávají důležitou složku, bez které se mnoho českých pokrmů neobejde. Na světě dokonce patří mezi pět nejpěstovanějších rostlin vůbec. V posledních letech se bohužel kolem nich objevilo mnoho mýtů, podle kterých jsou brambory pro naše tělo špatné, protože obsahují škrob a jsou velmi kalorické. Pravdou je, že brambory jsou zdravé a prospěšné pro srdce, střeva i slezinu.

Brambory jsou nedílnou součástí naší historie

Brambory lidé pěstují všude na světě. Do Evropy se původně dostaly díky Španělům, kteří je sem dovezli. Budete se divit, ale bramborové květy se používaly jako ozdoby do vlasů a král Jan III. Sobieski dokonce posílal své ženě brambory z cest jako symbol lásky. V posledních letech jsme ovšem jejich konzumaci omezili.

Doporučený článek:  Černé mýdlo pleť rozzáří a zbaví nedokonalostí

Vařený brambor má přitom jen 72 kcal, takže se rozhodně nejedná o surovinu s velkým množstvím kalorií. Brambory jsou bohaté na vitamíny C, skupinu B (B1, B2, B3, B6 a B12), A, D a E, ale také mikroživiny jako jód, železo, měď, zinek a mangan. Obsahuje také makroživiny jako fosfor, vápník, hořčík, draslík a sodík.

Zdroj obrázku: Freepik

Jsou brambory zdraví prospěšné?

Díky tomu, že obsahují vše uvedené, jsou rozhodně zdravé. Bohužel hodně lidí je konzumuje smažené nebo přidávají smetanu, máslo a další potraviny, které snižují zdravotní benefity. Brambory samotné dokážou bojovat proti kardiovaskulárním onemocněním, rakovině i degradaci sítnice oka. Neutralizují kyseliny v těle a podporují činnost slinivky břišní.

Doporučený článek:  Někteří lidé přitahují komáry více než jiní

Fakta o bramborách, která neznáte

Ludvík XVI. miloval chuť brambor. Snažil se proto najít způsob, jak překonat nechuť rolníků k této nové plodině. Bramborové plantáže oplotil a armáda je neustále hlídala. Díky tomu místní lidé začali brambory považovat za něco cenného a všichni je chtěli. Začali krást hlízy brambor, což přispělo k rozšíření plodin do dalších koutů Francie.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-potatoes, https://www.britannica.com/plant/potato, https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-potatoes, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8829223/, https://www.farmersalmanac.com/parmentier-made-potatoes-popular-28537