Někteří lidé přitahují komáry více než jiní

Komáry nemá rád žádný člověk. Jsou totiž nejen velmi otravní při letních večerech, ale také mohou lidi poštípat tak, že svědění způsobí dlouhodobé problémy. Nejvíce komáři otravují na jaře a v létě u vody, nejčastěji se s nimi setkáte u bazénů, u rybníku nebo v lese. Jejich bzučení může velmi znepříjemnit jinak krásný večer. Jak se jich zbavit a proč na některé lidi útočí komáři více?

Komáři jdou po krvi, ale ne všechny skupiny chutnají dobře

Studie ukazují, že lidé, kteří mají krevní skupinu 0, jsou pro komáry nejpřitažlivější. O něco méně komáři štípou osoby s krevní skupinou B. Nejméně oblíbenou pochoutkou je pak krev skupiny A. Osmdesát pět procent lidí vysílá přes kůži dokonce signál, podle kterého komáři poznají, jestli jim jejich krev bude chutnat, nebo ne. U zbytku populace komáři netuší, jakou mají krevní skupinu.

Doporučený článek:  Nálev z třešňových stopek tělu prospěje

Komáři milují také více ženy, i to odborníci dokázali vysvětlit. Přitahuje je totiž ženský pohlavní hormon estradiol, který patří do skupiny estrogenů. Ženy, které mají zvýšenou jeho hladinu, jsou pro komáry oblíbenou pochoutkou. Zjistilo se také, že komáři častěji štípnou těhotné ženy. Je to způsobeno tím, že v těle mají velké množství oxidu uhličitého.

Zdroj obrázku: Pixabay

Záleží i na teplotě nebo potu

Komáří bodnutí vás nemine také v případě, že se budete více potit. Jedná se zejména o horké dny. Z těla se totiž uvolňuje čpavek, močové kyseliny a další látky, které komáry přitahují jako magnet. Kyselina mléčná se produkuje během cvičení a najdete ji ve svalech. Lidé, kteří častěji sportují, bývají také více napadeni komárem.

Doporučený článek:  Čaj z chryzantémy posílí imunitu a potěší také svou chutí

Bodnutí a jeho četnost ovlivňuje i tělesná teplota. A nejedná se pouze o nemocné osoby nebo těhotné ženy. Jestliže máte fyzicky náročnou práci, komáři se kolem vás budou motat častěji. Velmi často se jich zbavujeme plácnutím a pravdou je, že jen málo komárů se dožívá déle než několika dní.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/why-do-mosquitoes-bite-some-people-more, https://hartfordhealthcare.org/about-us/news-press/news-detail?articleId=42234&publicid=395, https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-mosquitoes-detect-people, https://intermountainhealthcare.org/blogs/topics/live-well/2018/08/what-attracts-mosquitoes-to-certain-people/, https://www.verywellhealth.com/reason-mosquitoes-bite-some-people-more-others-4858811