Černá káva podporuje funkce jater

Káva a čaj mohou podporovat funkci jater a chránit tento orgán před fibrózou, a dokonce i rakovinou. Aby však měly takový účinek, měly by se pít jen v jedné formě. Náš článek vám prozradí, jakou kávu vaše játra ocení nejvíce.

Fibróza a jaterní cirhóza

Fibróza jater nebo jizvení jater je vážný zdravotní problém, který se obvykle objevuje s přibývajícími léty. Alkohol, léky, stres, nezdravé, mastné a těžké potraviny k tomu navíc přispívají. Stojí za to připomenout, že játra mají velmi vysokou schopnost samoregenerace, takže mírné potíže se ještě dají napravit. Jedním z domácích léků, které se postarají o vaše játra, je změnit stravu dočasně na detoxikační.

Doporučený článek:  Pobyt u rybníka zvolí jen bohatý odvážlivec. Češi zjišťují, že měsíc u moře v apartmánu je levnější než týden ve stanu

Máme dobrou zprávu pro milovníky kávy a čaje. Nedávné výzkumy totiž uvádějí, že pravidelné pití kávy nebo čaje může pomoci snížit riziko fibrózy jater. Stojí však za to starat se o játra dříve, než jsou změny nevratné. Pokročilým stadiem fibrózy jater je cirhóza jater, kterou již nelze uzdravit. Tento stav následně vede k mnoha zdravotním problémům.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva reguluje jaterní enzym

Jak ukazuje výzkum, pití kávy může snížit jaterní enzym, zejména u lidí, kteří konzumují velké množství alkoholu. Potřebujeme jaterní enzymy, které jsou zodpovědné za čištění krve od toxinů, podporují trávení a pomáhají bojovat proti infekcím v těle. Pokud jich však tělo produkuje příliš, v průběhu času to vede k poruchám jater a fibróze. Jiné studie ukázaly, že káva může snížit nejen riziko rakoviny, ale může také zpomalit vývoj rakoviny jater u některých pacientů.

Doporučený článek:  Zásuvka pod troubou pomůže udržet hotové pokrmy teplé

Nejzdravější pro játra, ale také pro žaludek a střeva je černá káva bez mléka, cukru nebo jiných sladidel. A je to právě černá hořká káva, které vědci připisují pozitivní účinky na lidské tělo. Přidáním cukru, smetany, mléka nebo sladkých sirupů nejen získáte kalorie navíc, ale také snížíte účinky kávy na své zdraví.

Zdroj: https://www.webmd.com/hepatitis/coffee-help-liver, https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-021-10991-7, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885142/, https://www.reuters.com/article/us-health-coffee-liver-cirrhosis-idUSKCN0VR2JN, https://health.clevelandclinic.org/is-coffee-good-for-your-liver/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC546435/, https://www.healthline.com/nutrition/black-coffee