Pokud patříte mezi milovníky maximálního pořádku a úklid je vaším největším koníčkem, zřejmě vás nepotěšíme. Může se zdát, že když párkrát za den otevřete okna, máte o čerstvý vzduch postaráno, ale co všechny přípravky, které běžně používáte při úklidu a péči o domácnost? Víte, co se dostává do ovzduší při aplikaci aerosolových rozprašovačů, které jsou oblíbené při utírání prachu a osvěžování vzduchu? Jak tyto prostředky nahradit, aby se váš domov dál leskl čistotou? Máme pár tipů.
Chlór a formaldehyd místo kyslíku
Čisticí prostředky ve spreji, které se používají při utírání prachu z nábytku, mohou dráždit dýchací cesty, což může vést až k chronickému kašli. To samé platí o osvěžovačích vzduchu a čisticích prostředcích určených k leštění skleněných ploch a čištění koupelen. Při každém zmáčknutí rozprašovače se do vzduchu kromě mýdlové vody uvolňují i další chemické látky, mezi nimi například formaldehyd a chlór. Pro snížení rizika vdechnutí těchto látek vyměňte rozprašovače za prostředky v tekuté formě. Pokud se chcete vydat přírodní a ekologickou cestou, postačí vám pár ingrediencí ze spíže.
Pozor na koupelnu a vlhké ručníky
Koupelna je nejrizikovější místnost z důvodu tvorby nebezpečných plísní, jejichž spory vdechujeme. To může vést ke vzniku různých alergií a astmatu. Pokud nemáte v koupelně okno, zajistěte jinou alternativu větrání, například stropní větráček. Pozor si dejte i na vlhké ručníky, které jsou přímo ideální pro množení mikrobů a plísní. Sušte je na topení nebo u otevřeného okna. Samozřejmostí je pravidelný úklid, který efektivně provedete s pomocí jedlé sody a soli. Na baterie a další chromové prvky použijte vodu s octem v poměru 1 : 1, zajistíte tak koupelnovému příslušenství lesk a zbavíte se vodního kamene.
Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/17-simple-ways-prevent-air-pollution-home/