Špatná zpráva pro všechny milovníky masa: bolesti kloubů jsou jen začátek

Bolest kloubů bývá příznakem vážného zdravotního onemocnění. Pomoci nám může speciální dietní režim, který ulehčí kloubům, obnoví jejich funkci a zbaví nás bolesti. Tato dieta je založena na omezení červeného masa v potravě. Jeho nadměrná konzumace totiž může zvýšit riziko rozvoje revmatoidní artritidy.

Jaké maso patří mezi červené?

Mezi červené maso u nás v České republice běžně řadíme maso hovězí, vepřové, skopové a jehněčí. Toto maso obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, ale na druhou stranu také zatěžuje organismus velkým množstvím tuku. Důležitý u červeného masa je také způsob přípravy pokrmu.

Doporučený článek:  Elixír života má každý ve svých rukách. Nahlédněte do jídelníčku těch, kteří se dožili stovky

Červené maso a jeho negativa

Nadměrná konzumace červeného masa může mít za následek zvýšené riziko revmatoidní artritidy. Mimo to také přispívá k rozvoji zánětů, které mají vliv na velkou bolestivost kloubů. Červené maso také obsahuje velké množství cholesterolu a tuku, které jsou zdrojem nasycených mastných kyselin. V mnoha případech je také maso ze supermarketů ošetřeno chemickými látkami, aby vydrželo dlouho čerstvé. Mnoho studií také ukazuje, že velké množství červeného masa v potravě zvyšuje riziko onemocnění cukrovou, rakovinou, či dokonce ischemickou chorobou srdeční.

Zdroj obrázku: Freepik

Červené maso a jeho pozitiva

Toto maso je důležitou složkou potravy, jelikož obsahuje velké množství bílkovin, vitamínu B12, zinku a železa. Železo obsažené v mase se lépe vstřebává do lidského organismu než železo obsažené v rostlinné stravě.

Doporučený článek:  Lék i jed: sliny mají neuvěřitelné schopnosti. Zahojí ránu a odhalí rakovinu

Alternativa červeného masa

Nejvhodnější náhradou tohoto masa je maso bílé – tedy krůtí a kuřecí. Také rybí maso je velmi doporučováno, jelikož obsahuje velmi zdravé tuky, vitamín B12 a v neposlední řadě má nízký obsah cholesterolu. Tato masa obsahují méně nezdravého tuku i cholesterolu. Pokud přeci jen musíte mít hovězí maso, odborníci doporučují omezit jeho konzumaci. A pokud máte možnost maso koupit přímo od farmáře, určitě této příležitosti využijte.

Zdroj: https://www.livestrong.com/article/478648-joint-pain-after-eating-meat/