Citron pomůže lépe usnout a zrelaxovat se do nového dne

Stres nebo potíže se spánkem jsou pro mnohé velkým trápením. Kromě zdravého jídelníčku a změny hektického životního stylu můžete vyzkoušet různé přírodní metody, které uleví od pocuchaných nervů a zlepší spánek. Výtečně působí obyčejný citron, který je lékem užívaným vnitřně při různých onemocněních nebo potížích, ale funguje i nakrájený a položený vedle postele.

Citron jako zázrak

Citron patří mezi nejoblíbenější ovoce, které chutná báječně v různých nápojích, ale používá se i při přípravě pokrmů nebo dezertů. Voní omamnou vůní, k tomu zjemňuje pečivo a působí i jako přírodní konzervant. Je přírodním prostředkem pro prodloužení trvanlivosti při zavařování, ale neztratí se ani při úklidu, protože odstraňuje usazeniny, vodní kámen a odolnou špínu, nadto likviduje zápach a působí antibakteriálně a dezinfekčně.

Doporučený článek:  Objevte pravý rituál čaje. Díky němu se z každého šálku stane dokonalý okamžik harmonie

Citron pro zdraví

Proč sáhnout po žlutém ovoci s omamnou vůní? Zejména pro vysoký obsah vitamínů, protože je zdrojem vitamínů A, C, skupiny B a E, nadto je zásobárnou minerálů, jako jsou draslík, hořčík, sodík nebo železo. Vláknina z dužniny pomáhá s trávením, k tomu přírodní flavonoidy likvidují volné radikály. Citrony jsou také parťákem zdravé pokožky, protože zpomalují stárnutí buněk. Esenciální olej limonen nadto blahodárně působí na duševní rozpoložení a ovlivňuje spánek, proto je lékem na usínání.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro kvalitní spánek

Nespavost, trhaný spánek nebo nedostatečný odpočinek vedou k poruchám metabolismu, ke zhoršení kognitivních funkcí a k únavě. Při dlouhodobých potížích s nespavostí hrozí vážná onemocnění včetně rozvoje rakoviny, protože se tělo nestačí dostatečně zregenerovat. A právě v takových chvílích pomůže esenciální olej limonen, který má regenerační účinky, zklidňuje nervy a pomáhá s koncentrací. Podle odborníků dokonce tlumí bolest a snižuje únavu. Používá se též v aromaterapii, protože zlepšuje náladu a pomáhá při depresích.

Doporučený článek:  Nemějte na balkoně holubník. Nevítané opeřence vyžene postřik, který jim neublíží

Citronové aroma po celou noc

Jak zlepšit snadno spánek? Stačí opravdu málo, není třeba pít citronovou šťávu před spaním. Klidný spánek přinese čerstvé citronové aroma, které se rozline po místnosti z nakrájeného citronu. Stačí odříznout konce z obou stran a položit na talířek, následně nakrájet zbytek dužniny na čtvrtiny a položit do blízkosti postele. Citronové aroma přinese okamžité zklidnění mysli, nadto příjemně provoní celou místnost.

Zdroj: https://www.britannica.com/dictionary/lemon, https://www.healthline.com/nutrition/6-lemon-health-benefits, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-lemon, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29427589/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2929498/