Dlaždice plné lesku jsou pýchou každého domova. Jedlá soda a citron nezklamou

Čistá koupelna je výkladní skříní každé hospodyňky, ale na obkladech se mohou objevovat špinavé skvrny, mastnota nebo ohyzdné žluté šmouhy od usazeného vodního kamene. V takové chvíli není nutné propadat panice nebo letět hned do obchodu pro agresivní chemický výrobek, stejnou službu totiž udělají běžně dostupné prostředky, které má každý doma. Čím dodat obkladům a dlažbě v koupelně znovu glanc?

Na zažloutlé dlaždice jedlou sodou a octem

Vodní kámen a žluté šmouhy patří mezi největší noční můry v koupelně, během pár dní jsou obklady špinavé a zažloutlé, což vynikne zejména na bílých nebo krémových odstínech. Co s tím? Namísto agresivních chemických prostředků, kterých jsou plné regály v drogeriích, je vhodnější sáhnout po přírodních ingrediencích a připravit si vlastní směs na základě octa a jedlé sody. Doma připravený prostředek nestojí takřka nic, k tomu je zcela ekologický a nehrozí ani poničení glazury na dlaždičkách.

Doporučený článek:  Šťáva ze syrových brambor posiluje imunitu a podporuje detoxikaci
Zdroj obrázku: Freepik

Na špínu ekologicky

V nádobě se smíchá ocet s jedlou sodou ve stejném poměru, po dokonalém smíchání a rozpuštění krystalek sody se aplikuje přímo na obklady a dlažbu, používá se také na spáry. Nechá se asi 15–20 minut působit, poté se dlaždičky dočistí pomocí houbičky. Na spáry se hodí použít starý zubní kartáček. Na závěr se vše opláchne vodou. Zesílit účinek tohoto přípravku je možné přidáním kyseliny citronové nebo čerstvé citronové šťávy, kterou se zažloutlé obklady vyčistí. U silně znečištěné koupelny pak pomohou tablety do myčky.

Doporučený článek:  Bramborová mouka osvěží koberec a zbaví ho skvrn

Na mastné talíře i koupelnu

Tablety do myčky se používají na mytí mastného a znečištěného nádobí, velmi dobře poslouží též při očistě koupelny. V nádobě s teplou vodou se rozpustí dvě tablety do myčky, roztok se zamíchá a pomocí hadru, houbičky nebo mopu, v případě dlaždic na podlaze, se koupelna umyje. Kromě odstranění mastnoty dodají tablety do myčky obkladům a dlažbě patřičný lesk. Po umytí je pak vhodné vše vytřít do sucha, aby kapky vody nezpůsobily další usazování vápenatých sloučenin.

Zdroj: https://rainbowrestores.com/blog/5-natural-ways-to-clean-your-tile